Bebek Temizliği

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Annelerin en çok sorduğu soruların başında yeni doğan bebeklerin kulağı nasıl temizlenir? Sorusu gelir. Çünkü bebeklerin kulakları diğer organlarına göre biraz daha hassastır. Özellikle ilk 0 – 3 aylık bebeklerde kulak temizliğine ekstra önem gösterilmelidir.

Anneler her banyo sonrası bebeklerinin kulaklarını temizlemek ister, fakat doğru yapılmayan bebek kulak temizliği bebeğe zara verebilir. Tüm bunları düşünerek sizler için bebek kulağını temizleme yöntemleri, doğru bebek kulağı temizleme teknikleri gibi bilgileri paylaşacağız. Özellikle yeni annelerin mutlaka bu konuyu dikkatli bir şekilde okuması gerekir…

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin kulakları diğer yetişkinlere göre daha kısa ve daha küçüktür. Temizlenmeyen kulakta bakteriler oluşur ve bebeği rahatsız eder. Bu bağlamda Bebeklerde kulak kiri nasıl temizlenir? Sorusuna doğru yanıtı bulmanız ve bu yönde temizlik yapmanız önerilir.

Bebek kulağı temizleme aşamaları;

 • Bebeğin kulaklarını temizlemek için kesinlikle petrol ve petrol türevi maddeler kullanmamak gerekir.
 • Yüzde yüz doğal pamukla ya da temiz bir bez yardımı ile bebeğinizin kulaklarını temizlemeniz gerekir.
 • Eğer kulak çöpü ile kulak temizlemekten çekiniyorsanız temiz bir bez yardımı ile kulakları temizleyebilirsiniz.
 • Öncelikle bebeğin kulağını temizlemek için saf ılık suyu yanınızda hazır bulundurmanız gerekir.
 • Daha sonra temiz bezi suda hafifçe ıslatın,
 • Nemli bir şekilde bebeğin kulağını silin.
 • Burada ilk aşama bebeğin kulak arkasını temizlemek olacaktır.
 • Özellikle kulağın arka üst kısmı hemen pişik oluşumuna yatkındır. Bu nedenle o bölgenin özenli ve her gün silinmesi gerekir.
 • Diğer kulağı da yine temiz ve nemli bir bez yardımı ile silin.
 • Bebeğin kulak arkalarını sildikten sonra, kulak keçesi adı verilen kısmı da yavaşça silin.
 • Özellikle kıvrımlı bölgeleri silerken daha özenli olmanızda fayda vardır.
 • Bebeğin kulak içini silerken bebekler için hazır satılan kulak çöpünden faydalanabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Banyodan Sonra Kulak Temizliği Nasıl Olmalı?

Bebeklerde banyodan sonra kulak temizliği, bebeklerin daha rahat bir uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Bebeklerin kulak kiri banyoda yumuşamış olur. Banyo sonrası hemen bir pamuk yardımı ile bebeklerin kulaklarını temizleyebilirsiniz.

Bunun dışında bebeği kurutma esnasında kulak arkalarını ve kulak kıvrımlarını özenli bir şekilde kurutmanız tavsiye edilir. Aksi halde bebeklerin kulaklarında kaşıntıya ve pişik gibi cilt sorunlarına neden olur.

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Yeni Doğan Kulak Arkası Temizliği

Bebekler için bir diğer önemli konu Yeni doğan kulak arkası temizliği konusudur. Burada deneyimli kimselerden destek alabilirsiniz. Bunun dışında vereceğimiz tüyolar ile yeni doğan kulak temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz.

 • Öncelikle bir kova içine kaynatılıp, ılımış su eklenir.
 • Beyaz bir tülbendin bir köşesini parmağınıza dolayın.
 • Kulağın arka kısmını parmağınız ile yavaşça silin.
 • Eğer kulak arkasında pişik gibi bir cilt sorunu meydana gelmişse burada suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat ekmeniz ve temizliği bu şekilde yapmanız önerir.
 • Ve yine pişik sorunu varsa burada bir miktar sarı kantaron kullanmanız yaranın hemen kaybolmasına fayda sağlayacaktır.
 • Elbette kulak arkası temizliğinden sonra bir parça pamuk ile kulak kurulanmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Kulak Çubuğu Tavsiye

Sevgili anneler; tülbent yardımı ile kulak temizlemek en doğrusu olacaktır. Fakat bebeklerde kulak çubuğu tavsiye isterseniz, bebekler için eczanelerde satılan kulak çubuğunu kullanabilirsiniz. Bu kulak çubukları bariyerleri sayesinde bebeğin kulak zarına ilerlemenizi önler.

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Kulak Kiri Ağrı Yapar Mı?

Pek çok bebek sebepsiz gibi ve çığlık atar gibi ağlayabiliyor. Bu bağlamada da  annelerin en çok sorduğu soru bebeklerde kulak kiri ağrı yapar mı? Sorusu olabiliyor. Evet, kulak kiri ağrı yapar. Eğer bebeğinizin kulağına su, rüzgar ve yel gibi etmenler girmişse burada iltihaplanma meydana gelebilir. Bu nedenle eğer bebeklerinizin kulağından sarı bir sıvı akıyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzdan yardım almalısınız. Burada anne sütü damlatmak ya da herhangi bir bitkisel ürün damlatmak bebeğe zarar verir. Yine, bu gibi durumlarda bebeğinizin kulağını kendiniz değil, doktorun temizlemesi doğru olur.

Not: anneler, bebeklerinizin kulağını temizlerken kesinlikle şampuan, sabun ve diğer temizleyici ürünlerden kullanmamanız gerekir. Sadece saf su kulak temizliği için yeterli olacaktır. Özellikle ıslak mendillerle kulak temizliği bebeğe zarar verir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı