Ağız Ve Diş Temizliği

Yaşlılarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı dişler her yaşta önemlidir. Sağlıklıyken fark etmeseniz de, hasta olunca fark ederek olumsuz etkilenirseniz ve yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, iyi ağız hijyeni ile kolayca önlenebilir. Bu yazıda kısaca yaşlılarda ağız ve diş bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak bazı öneriler bulabilirsiniz…

Yaşlılarda Ağız ve Diş Bakımının Önemi

Yaşlı Diş Bakımı

Plaktaki bakteriler sadece diş çürümesine, diş eti iltihabına ve periodontal hastalığa neden olmaz. Diş etlerinde şiddetli iltihaplanma durumunda, sağlık ayrıca kan dolaşımına nüfuz eden ve vücutta hasara neden olan bakteriler tarafından da tehlikeye sokulabilir.

Uzmanlar, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve diyabet gibi birçok hastalıkta rol oynayabileceklerini ifade etmektedir.

Bu konu önemli çünkü 65-74 yaşları arasındakilerin yarısı orta derecede periodontal hastalıktan muzdarip…


Ağız ve Diş Bakımı İçin 3 Ana Yöntem

Plak zararlı bakteriler içerir ve günde en az iki kez temizlenmelidir.

  1. Dişteki kirleri ve oluşan plakları çıkarmak için normal bir diş fırçası kullanılabilir.
  2. Daha etkili, nispeten küçük, dönen bir fırça kafasına sahip elektrikli diş fırçaları da tercih edilebilir. Bu ulaşılması zor yerlere ulaşmayı kolaylaştırır ve ayrıca dişlerin iç kısımları daha kolay temizlenir.
  3. Daha sonra bu alanlara bir diş fırçası ile erişilemediğinden, diş arasını diş ipi veya özel diş arası fırçaları ile temizlemek önemlidir.

Kirli plak burada çıkarılmazsa, zamanla taşlara ve dolayısıyla diş etinin zarar görmesine yol açar. Antibakteriyel etkiye sahip ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olan florür içeren bir diş macunu kullanmanız önerilir.


Yaşlılarda Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Birkaç diş eksik olsa ve implantlar vb. dış ürünler olsa bile diş bakımı her zaman benzerdir. Her ne kadar takma dişler diş çürümesi gibi bir riskle karşı karşıya olmasa da, özellikle diş protezlerinden dişetlerine geçişte plak dikkatlice çıkartılmalıdır, böylece periodontitis gibi hastalıklar ortaya çıkmaz.

İmplantlar ekstra bakım gerektirir. En ufak bir iltihaplanma olayına hızlı bir şekilde önlem almak önemlidir. Bir iltihap varsa, çene kemiğine yayılabilir ve implant düşer. Geçici restorasyonlar , hasar görmemesi veya düşmemesi için çok dikkatli bir şekilde temizlenmelidir: Özellike kısa periyotlarla daha az yoğun bir temizlik gerekir.

Bakterileri günde iki kez temizlemek için özel, yumuşak bir diş protezi diş macunu ile temizlik gereklidir ve haftada bir diş protezi temizleyici tablet kullanılabilir. Diğer ağır temizleyiciler, protez malzemesine ciddi şekilde zarar verebileceği için kesinlikle önerilmez.

Protezin üzerinde durduğu oral mukoza, yumuşak bir diş fırçası kullanılarak temizlenmeli ve masaj yapılmalıdır, çünkü bu, gıda parçacıklarının protezin altında iltihaplanmalarına neden olabilecek şekilde birikmesine neden olabilir.

Sağlıklı dişler için buradaki kriterlere uymanızı öneririz…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı