Ev Ve Ofis Temizliği

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü kadınlar için vazgeçilmez, iş bitirici, kullanışlı bir ev aletidir. Fakat sıklıkla kullanılmasından dolayı zamanla biriken kireç ütünün performansını ve buhar çıkışını engellemektedir. Düzenli olarak temizliği yapılmayan ütünün kullanım ömrü kısalır ,vaktinden önce çöp olmasına neden olur. Peki, ütü kireci nasıl temizlenir?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

Ütü temizliğinde ütü modeli oldukça önemlidir. Kazanlı, su sisteminin bir olduğu ütüler ve susuz ütüler mevcuttur. Hepsinin temizleme şekli farklılık gösterir. Bu sebeple ütülerinizin kullanma kılavuzu size önderlik edecektir.

[epcl_box type=”information”]Uzun zaman önce almış ve kılavuzu bulamıyorsanız, kazanlı ütülerde suyu boşaltılmalı, kazan kısımda varsa aparatı çıkartılmalıdır.[/epcl_box]

Haznenin yarı kısmına kadar su doldurduktan sonra fişe takıp buhar çıkışına uzun süreli basılmalıdır. Bu şekilde ütü içerisindeki sarı suyu ve kireci akacaktır. Diğer ütülerde direk fişe takıp buhar verme düğmesi ve kireç atma düğmesine basılmalıdır.  Mümkünse, alt kısmına eski bir kumaş sererek ütüyü ileri geri hareketlerle kirecin atılmasına destek sağlayabilirsiniz.

Temizliğini sağladığınız ütünün içindeki suyu tamamen boşaltmalı, mümkünse iki saat süre ile çalıştırmamalısınız. Sonrasında rutin ütüleme işlemine başlayabilirsiniz.

Ütünün ömrü nasıl uzar;

  • Ütünüzü ideal ısı derecesinde tutmalısınız. Ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır.
  • Sulu bir ütü ise, kullanım sonrası haznedeki suyu boşaltmalısınız.
  • Aylık ütü kireç çözücü özelliğini kullanmalısınız.
  • Ütü sıcakken hemen kaldırmamalı, fişini çektikten sonra bir süre bekletmelisiniz.

 


Ütünüzün Hayatınızdaki Kolaylığı

Ev hanımlarının, tekstil atölyelerinin, kuru temizlemecilerin dahi üzerinde ütünün hayat kurtarıcı özelliği yer alır. Belirtilen maddelere dikkat edildiği taktirde uzun süreli kullanım sağlayarak ütünüzün ömrünü uzatabilir aynı zamanda tasarrufa da sağlayabilirsiniz. Kullanım şekli elektronik cihazlar için oldukça önemlidir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı