Mobilya Temizliği

Tay Tüyü Koltuk Nasıl Silinir?

Tay Tüyü Koltuk Nasıl Silinir?

Koltuk temizliğini pratik olarak yapmanın yolu koltuğun kumaş yapısını bilmekten geçer. Koltuğunuzun döşeme kumaşı tay tüyü ise, tay tüyü koltuk nasıl silinir arayışında bulunabilirsiniz. Tay tüyü, dayanıklı ve kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çoğu kişi evinde tay tüyü koltuk kullanır. Kadifemsi görünümüyle hoş bir görüntüye sahip olan tay tüyü, ev ortamında doğal yöntemlerle temizlenebilmektedir.

El Sabunuyla Tay Tüyü Koltuk Silme

Tay tüyü koltuklarınızı doğal bir sabunla çok kolay bir şekilde silebilirsiniz. Koltukta lekeler var ve tay tüyü koltuk nasıl silinir sorusunu soruyorsanız, nemli bir bezi sabunlayarak, dairesel hareketlerle koltuklarınızı silebilirsiniz. Silme işleminden sonra, bezi durulamalı ve tekrar nemli olacak şekilde koltuklarınızı hep aynı yöne olacak şekilde silebilirsiniz. Son derece kolay olan bu silme işlemi, koltukta yalnızca tek bir noktada leke olsa da koltuğun tamamının silinmesini gerektirir. Bunun sebebi ise kumaşın kadifemsi yoğunluğu olmaktadır. Eğer kumaştaki tek bir nokta silinir ve durulanırsa koltuk rengindeki uyum veya ahenk değişir.

Temizlik Sirkesiyle Tay Tüyü Koltuk Silme

Koltuk temizliği ev ortamındaki hijyeni sağlamanın en kolay yoludur. Tay tüyü koltuk nasıl silinir konusunda etkili olan bir diğer doğal temizleme şekli, sirkeli su kullanmaktır. Bu yöntem koltuğu parlatırken, mikropları da yok eder.

Tay tüyü koltuklar sirkeli su ile temizlendiğinde;

  • Koltuk renginde parlaklık oluşur,
  • Kumaş aralarında bulunan kıl, hav ve bakteriler ölür,
  • Durulama gerekmez,
  • Kurumaya bırakılır.

 

Tay tüyü koltukların en hızlı temizlenme şekli sirkeli su kullanmaktır. Ancak bu temizlikte beyaz renkli temizlik sirkesinin kullanılması doğru bir tercihtir.

Bebe Şampuanıyla Tay Tüyü Koltuk Silme

Bebe şampuanı kullanımıyla tay tüyü koltukların temizliği yapılır. Ancak bu tercih diğer yöntemlere göre biraz daha meşakkatli olacaktır.

Bebe şampuanı ile tay tüyü koltuk;

  • Koltuk yüzeyi elektrikli süpürge ile süpürülür
  • Mikrofiber bez üzerine bebe şampuanı az bir miktarda dökülür
  • Koltuk yüzeyinin tamamı enine ya da boyuna olacak şekilde bastırılmadan hep aynı yöne doğru silinir
  • Bir kovanın içine temiz su konulur
  • Ayrı bir bez ile kovanın içindeki suya batırılıp sıkılmak suretiyle durulama işlemi yapılır
  • Kova içindeki su şampuanlı hale geldiğinde su dökülür ve yeniden doldurulur

Durulama işlemi sonrasında koltuklarınız kuruyana kadar kullanmamanız gerekir. Bu temizlik yönteminde önemli olan koltuğun iç kısmına su kaçırmamak ve her defasında aynı nem oranını elde etmektir.

Sıvı Arap Sabunuyla Tay Tüyü Koltuk Silme

Arap sabunu ile tay tüyü koltuk nasıl silinir sorunuz için en kolay yöntem denilebilir. Ancak bunun için ılık su kullanmanız gerekecektir. Sıvı Arap sabununu ılık su içinde eriterek, koltuğun tamamını ince hareketlerle silebilirsiniz. Ardından nemli ya da kuru bezle hemen kurulayabilirsiniz.

Cam Sil İle Silme

Tay tüyü koltuklarınızı silmeniz için pratik yöntemlerden biri de cam sil kullanmaktır. Cam sil ile koltuğunuzun yalnızca lekeli olan kısmını da temizleyebilir, her tarafını ıslatmak zorunda kalmazsınız. Koltuğun lekeli olan kısmına cam sili sıkarak anında durulayabilirsiniz.

Islak Mendille Tay Tüyü Koltuk Silme

Tay tüyü koltuklarınızda oluşan lekeleri ıslak mendil yardımıyla da yok edebilirsiniz. Koltuğunuzun üzerine, çikolata, dondurma ya da farklı bir gıda döküldüyse, bunları önce peçeteyle almalısınız. Koltuklarınızın tamamını ıslak mendille silebilir, ya da yalnızca lekeli olan kısmı silerek lekeyi yok edebilirsiniz. Islak mendil yerine kolonyalı mendille de tay tüyü koltuklarınızı en güzel şekilde silebilirsiniz.

 

Diğer koltuk temizleme püf noktaları içeriklerimizi okumak için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirisiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı