Bahçe Temizliği

Sonbaharda Bahçe Temizliği Nasıl Yapılır?

Sonbaharın büyüleyici güzelliğini bahçelerine taşımak isteyen ev sahipleri, Sonbaharda bahçe temizliği nasıl yapılır? Sorusunu sıkça sormaktadır. Bahçe temizliği her gün yapılması gereken bir rutin olsa da sonbaharda daha detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Dökülen yaprakların ve kuruyan bitkilerin temizliği yapıldığında bahçe daha ferah ve daha temiz bir görünüme ulaşacaktır. Bu yazımızda sizler için bahçe temizliğinin püf noktaları hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz, gerek evlerinizin gerekse ofis bahçelerinizin detaylı temizliğini yapabilirsiniz. İşte tüm merak edilen yanları ile bahçe temizliği…

Sonbaharda Dökülen Yapraklar Nasıl Temizlenir?

Bahçenizde gerek peyzaj amaçlı ağaçlar, gerekse meyve ağaçları olabilir. Bu durumda ilk etapta dökülen yaprak temizliğinin yapılması gerekir.

  • Öncelikle ağaç diplerinde yoğunlaşan yapraklar bir tırmık yardımı ile toplanmalıdır.
  • Akabinde diğer bölgelere dağılan yapraklar süpürge ile toplanmalıdır.
  • Toplanan tüm yaprakları tek bir alana toplamaya çalışın, böylece rüzgar gibi etmenlere bağlı olarak dağılma ihtimali düşecektir.
  • Topladığınız tüm yaprakları, çöp torbasına doldurabilirsiniz.

Sonbaharda Çim Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Sonbaharda çimler üzerinde biriken yaprakların ve diğer kuru otların temizlenmesi gerekir. Böylece çimler güneş ışığını daha rahat alabilir.

  • Çimler üzerinde bulunan kuru yaprakları bir tırmık yardımı ile hafifçe toplayın.
  • Kuru otları çim biçme makinesi yardımı ile biçin.
  • Son olarak kenarda biriken ve makinenin ulaşamadığı çimleri de temizleyip biçtiğinizde çim temizliği tamamlanmış olacaktır.

Bahçe Mobilya Temizliği

Elbette bahçe temizliği için bitkilerin temizliği büyük rol oynar. Fakat mobilya ve bahçe aksesuar temizlikleri de asla göz ardı edilmemelidir. Bu bağlamda mobilyaların tozu alınmalı, eğer cilası yapılacaksa kış için bir cila işlemi yapılmalıdır. Tüm temizlik bitikten sonra mobilyaları üst üste sıralayıp, üzerini yağmur suyu ve kar suyu almayacak bir ambalaj ile kapatmanız gerekir. Bu şekilde yapılan mobilyalar ilk bahar aylarına kadar güvende olacaktır.

Tüm bunların dışında eğer bahçenizde kullandığınız aksesuarlar varsa bunların silme ve yıkma işlemlerini yaptıktan sonra ambalajlayarak kaldırmanız gerekecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı