Yüzey Temizliği

Siyah Mermer Nasıl Parlatılır?

Siyah Mermer Nasıl Parlatılır?

Siyah mermer bakımı ve yüzeyinin düzleştirilmesi, parlatma işlemlerinin başlangıç temelidir. Parlatmada taşlama makinesinin hat hızı, ekipmanın durumu, taşlama makinesinin kalitesi ve taşın niteliği önemlidir. Parlatma işlemi başlatılmadan taşların yapısına göre malzemeler seçilmelidir. Yüksek kuvars içerikli ve cilalanması zor siyah mermer, taşlama makinesinin mekanik hızının alt sınırda olması uygundur.

Parlatma sırasında elmas aşınması, etkili zımparalama, mekanik zımparalama ve cilalanan taşın doğası ile ilgili önemli bir parametreler bulunur. Genel olarak bakıldığında, taş bileme makinesinin doğrusal hızı yüksek olduğunda, küçük bir kesme derinliği seçilmelidir. Mevcut teknolojiden, cilalı elmasın derinliği 1 mm ile 10 mm arasında seçilebilir. Siyah mermer nasıl parlatılır sorusunun yanıtları ve cevapları yapılan işlemlerle belirlenmektedir.

Siyah Mermer Başlangıcı

Siyah mermer parlatılmadan önce zemin iyice temizlenmelidir. Tozlu olan mermer fırça ve elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. Kuru ve temiz bir zemin olmalıdır. Siyah mermer parlatma işlemi zorlu olmaktadır. Siyah mermer yüzeyinin genel temizliği tamamlandıktan sonra, hasar görmüş küçük noktalar ve her bir taştaki taş derzleri mermer tutkal ile onarılır. Siyah mermer nasıl parlatılır sorusunun başlangıç noktası bu sistemle açıklanmaktadır.

Hasarlı Mermer

ilk önce orijinal hasarlı yüzey siyah mermer tutkalı ile onarılır. Daha sonra, aralığın genişliğini eşit hale getirmek için orijinal taş tesisatının yarıklarını yeniden hizalamak için özel bir taş dilimleme makinesi kullanılır. Ardından taş rengine yakın bir mermer tutkalıyla doldurulur. Mermer tutkalı onarıldıktan sonra tutkalın kuruması beklenir. Mermer tutkalı kurutulduktan sonra, tüm zemini cilalamak için taşlama makinesi kullanılmaktadır. Bu taşlama işlemi yedi kere uygulanmaktadır. Siyah mermer nasıl parlatılır böylece anlaşılır duruma gelir.

Pürüzsüz Siyah Zemin

Siyah mermer işlemi zorlu süreç olduğundan pürüzsüz olmalıdır. Pürüzsüz zemin olduktan sonra çelik yünü ile parlatılır. Parlatma derecesi tasarımın gerektirdiği parlaklığa ulaşır. Granit tadilatı köprü değirmenleri ve profesyonel taşlama diskleri kullanılmalıdır. Reçine taşlama diskleri kullanılmamalıdır. 60’lı taşlama diskleri taş zemini parlatmak için kullanılır, yükseklik farkı, çizik ve deformasyon gibi tutkalın rengi temelde aynıdır ve dolu olmalıdır. Taşlama geçişlerinin sayısını azaltılmaz ve taşlama parçalarının sayısını değiştirilmez.

Siyah Mermeri Kuru Tutmak

Parlatma işlemi tamamlandıktan sonra, yerdeki nemi işlemden geçirmek için su emici makine kullanılmaktadır. Siyah mermer nasıl parlatılır ve nasıl bakımı yapılır bu süreçte belirlenmiştir. Aynı zamanda, tüm taş zemini kurutmak için kurutma makinesi kullanılır. Zaman kalırsa, taş yüzeyi kuru tutmak için havalandırmada yapabilirsiniz. Taş yüzey mutlaka kurutulmalıdır. Bu yüzey kurutulduktan sonra siyah mermer kendini göstermeye başlamaktadır. Siyah mermerin parlaklığı göz kamaştırıcı olur.

Siyah Mermer Şurubu

Yapılması gerekenler arasında önemli maddeler bulunur bu maddeler sırasıyla şöyledir;

 

  • Siyah mermer şurubu mutlaka kullanılmalıdır.
  • Siyah mermerin tamamına şurup eşit şekilde püskürtülmelidir.
  • Mermer cilalama makinesiyle üstünden geçilmelidir.
  • Şurubu yere aynı miktarda serpince üzerine su serpilir. Böylece taş yüzeyde kristal yüzey malzemesi oluşturulur. Kristalleşme sonrası oluşan yüzey etkisi çok mükemmel olmaktadır.

 

Genel İşlemlerin Toplamı

Bu işlemlerin genel hizmet bölümü de bulunmaktadır. Bu işlemler uzun sürse de mutlaka uygulanması gereken prosedürlerdir.

Bu prosedürler;

  • Genel zemin bakım işlemi mutlaka yapılmalıdır.
  • Mermer yüzünün tüm yüzeyinin sertliğini artırmak için, tekrar tekrar cilalama yapılmalıdır.
  • Zemin temizliği ve bakımı mutlaka yapılmalıdır.
  • Taş yüzeyi kristal ayna bir yüzeyde oluştuğunda, artıkları ve yerdeki nemi emmek için elektrikli süpürge kullanılmalıdır.
  • Son olarak, cilalamak için cilalama pedini kullanmalısınız. Böylece tüm zemin tamamen kuru ve parlak bir ayna olarak görülmektedir.

Yüzey temizliği ile ilgili diğer makalelerimizi okumak ister misiniz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı