Araç TemizliğiMobilya Temizliği

Nubuk Kumaş Ne İle Silinir?

Nubuk Kumaş Ne İle Silinir?

Son zamanlarda daha fazla sektörde kullanılmaya başlanan bir kumaş türü nubuk kumaşlardır.

Nubuk Kumaş Nedir?

Süet kumaş olarak da bilinen nubuk kumaş, alt baskısı polar olan, üst yüzeyi zımpara ile şekillendirilmiş kadife dokusu olan deri türündeki kumaş türüdür.

Nubuk Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Nubuk kumaşlar ve bu kumaş türünün kullanıldığı ürünler her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise şunlardır:

  1. Su geçirmez özelliği vardır.
  2. Kirlenme durumunda rahatça temizlenebilme özelliğine sahiptir.
  3. Isıya daha fazla dayanıklıdır.
  4. Nubuk kumaş çabuk yıpranmaz. Bundan dolayı suni kumaşlara göre daha uzun ömürlü, daha dayanıklıdır.
  5. Farklı renk seçenekleri ile renk doygunluğu olan modelleri mevcuttur.
  6. En garantili kumaş türlerinden biridir.
  7. Diğer kumaş çeşitlerine göre daha gösterişli bir görünüme sahiptir.

 

Bu özellikleri göz önüne alan tüketiciler nubuk kumaşı diğer kumaş türleri ile kıyaslayıp, tercihini nubuk kumaştan yana kullanmaktadır.

Nubuk Kumaş Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nubuk kumaş olan herhangi bir ürün tercih edeceksek bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Özellikle mobilya sektöründe kullanılan nubuk kumaşı seçerken mobilyaya uygun olmasına, tipine, modeline, boyutuna, rengine dikkat edilmesi gerekir.

Nubuk Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Nubuk kumaşlar her geçen gün daha fazla sektörde aktif olarak kullanılan bir kumaş haline gelmiştir. Bu sektörler ise şunlardır:

  1. Tekstil: Tekstil sektöründe daha çok süet diye bilinen bu kumaş türü ayakkabı, etek, yelek, vb… ürünlerde kullanılmaktadır. Şık bir görüntüye sahip süet ürünler özellikle bayanlar tarafından daha çok tercih edilir.
  2. Mobilya: Nubuk kumaşların en fazla kullanıldığı sektördür. 2015-2016 yılından itibaren daha fazla nubuk kumaşlı mobilyalar tasarlanmış ve imalatı yapılmıştır.
  3. Otomobil: Otomobil koltuk kılıflarında ve döşemelerinde de nubuk kumaş kullanılabilmektedir.

 

Bu iki sektör nubuk kumaşların en fazla kullanıldığı sektördür. Bunun yanı sıra farklı sektörlerde de nubuk kumaşın kullanımına rastlamaktayız.

Nubuk Kumaş Fiyatları

Nubuk kumaş fiyatlarında kullanıldığı yere göre fiyat farklılıkları vardır. Kullanılan ürüne göre fiyatlar değişmektedir. Ancak her bütçeye uygun nubuk kumaşlı ürün piyasada bulunmaktadır.

Nubuk Kumaş Ne İle Silinir?

Konut ve iş yerlerinde çokça nubuk kumaş mobilyalar tercih edilmektedir. Nubuk kumaşın tercih sebeplerinden biri de temizliğinin kolay olmasıdır. Nubuk kumaş ne ile silinir sorusuna farklı cevaplar verilmektedir ve bu cevapların birçoğu işe yaramaktadır. Öncelikle nubuk kumaşların temizliğinde kumaşlara zarar verecek ağır kimyasal içeren maddeler(çamaşır suyu, tiner, aseton, vb…) kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin kullanılması kumaşa zarar verir ve ömrünü azaltır.

Nubuk kumaş ne ile silinir sorusuna cevap olarak genelde gliserin(ağır lekelerde kullanılır), sıvı sabun(kalıp sabunlar iz bırakabilir.) ve koltuk yıkama şampuanları verilir. Bununla birlikte nubuk kumaşların temizlenmesinde nubuk koltuk fırçalarının kullanımı da lekelerin daha çabuk geçmesine yardımcı olur.

Bunun için yumuşak uçlu nubuk koltuk fırçaları tercih edilmelidir. Ayrıca nubuk kumaşın temizliğinde yumuşak ve mikro fiber bezlerin kullanılması gerekir. Çünkü kullanılan sert bezler nubuk kumaşa zarar verebilir.

Nubuk kumaşlı mobilyalarınız tozlandığı zaman ise herhangi bir madde kullanmanıza da gerek yoktur. Elektrikli süpürge ile tozu çekip, sonrasında temiz bir bezle silmeniz yeterlidir.

Nubuk kumaşın temizlendiği zaman havalandırılarak kurutulması daha iyi olur. Ancak böyle bir imkan yoksa temiz kuru bir bezle ya da fön makinesi ile nubuk kumaşta ıslak kalmayacak şekilde kurutulabilir. Bunların yanı sıra yerinde koltuk yıkama hizmeti de vardır. Burada koltuk yıkamak için gelen firma özel makineleri ile gelerek koltuklarınızı yıkamaktadır. Makalede detaylı bir şekilde nubuk kumaş ne ile silinir sorusu cevaplanmıştır.

 

Diğer koltuk temizleme püf noktaları içeriklerimizi okumak için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı