Vücut Temizliği

Kil Maskesi Nedir?

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı için maske yapmak isteyen kimselerin sorduğu sorulardan bir tanesi kil maskesi nedir? Sorusudur. Kil maskesi çok eski dönemlerden beri bayanların severek kullandığı doğal ürünlerden biridir. Geçmişi çok eski olan, kil maskesi günümüzde farklı çeşitlerde yine bayanların güzelliklerini yansıtmalarına yardımcı oluyor.

Kil maskesi başta cilt lekeleri, sivilce ve akne gibi sorunlarla savaşan bir üründür. Toprağın yararlı minerallerini bünyesinde barındıran kil, cildin ihtiyacı olan mineral desteğini de cilde verir. Sizler için bu yazımızda kil maskesi nedir? Kil maskesi ne işe yarar? Ve kil maskesi nasıl kullanılır? Gibi tüm sorularınıza yanıt vereceğiz.

Kil Maskesi Nedir

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kil maskesinin cilde faydaları oldukça geniştir. Özellikle hassas cilt yapısına sahip kimselerin sıkça kullanması gereken doğal ürünlerin başında gelir. Faydalarına bakacak olursak;

 • Cildin yağ dengesini sağlar. Yağlı ve çok yağlı ciltlerde sivilce oluşumunu engeller, kuru ciltlerin ise nemlenmesini sağlar.
 • Kil maskesi harika bir gözenek sıkılaştırıcıdır. Bilhassa geniş gözeneklere sahip kimseler pembe kil maskesini veya beyaz kil maskesini rahatlıkla kullanabilir.
 • Haftalık cilt temizliği için idealdir. Özellikle makyaj kalıntılarını bir mıknatıs gibi cilt üzerinden temizler.
 • Cildin ihtiyacı olan ph değerini korur ve cildin nemli kalmasını sağlar.
 • Yaşlılığın önüne geçerek daha ipeksi bir cilt yapısına ulaşmanıza yardımcı olur.

Kil Maskesi Nedir?

Kil Maskesinin Sivilcelere Faydası Nedir?

Kil maskesi daha çok sivilce ve akne gibi cilt sorunlarında kullanılan bir üründür. Saf ve doğal yapısı itibari ile sivilce sorununu tamamen ortadan kaldırır.

Sivilceler için kil maskesi tarifi ise;

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz kil,
 • 1 – 2 damla lavanta yağı,
 • Yeterince saf su

Uygulanışı

Öncelikle tüm malzemeleri tek bir kasede karıştırıyoruz. Akabinde bir fırça yardımı ile cilde uyguluyoruz.  Kil maskesi yaklaşık 15 – 20 dakika sonra kuruyacaktır. Kuruduktan sonra cildi tahriş etmeyecek şekilde temizliyoruz. En son olarak cildinize bir miktar, hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Kil Maskesi Nedir?

Beyaz Kil Maskesi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kilin ana maddesi topraktır. Bu nedenle farklı renklerde ve farklı minerallerde karşımıza çıkar. Örneğin, yeşil kil daha çok sivilce ve akne sorunları ile savaşır, pembe kil cildin daha pürüzsüz ve ipeksi görünmesine yardımcı olur, beyaz kil ise yaşlanma karşıtıdır. Yani kırışıklıklar için kullanıma uygundur.

Beyaz kil maskesinin yapılışı ise;

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı beyaz kil,
 • 1 adet e vitamini ampulü, (eczanelerden temin edebilirsiniz)
 • Yeterince su,

Uygulanışı

Öncelikle beyaz kilin içine e vitamini kapsülünü kırıyoruz, daha sonra suyu ekleyip kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz. Cildimize bir fırça yardımı ile uyguluyoruz. Kurumaya başlayınca ikinci katını da uyguluyoruz. Kil maskesi cildimizde kuruduğunda masaj yaparak yıkayabilirsiniz. Akabinde günlük nemlendiricinizi sürmeyi ihmal etmeyin.

Kil Maskesi Nedir?

Mavi Kil Maskesi Nedir? Nasıl Uygular?

Mavi kil çok yaygın olmasa da cilt üzerinde müthiş bir etkiye sahiptir. Özellikle cilt üzerinde bulunan kahverengi lekeleri engeller ve daha eşit bir cilt tonu sağlar.

Mavi kil maskesi nasıl yapılır?

Mavi ki maskesi için malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz mavi kil,
 • 5 – 6 damla hindistan cevizi yağı,
 • Yeterince maden suyu,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kase içinde karıştırın, cildinize uygulayın. 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi cilt sorunlarınıza göre haftada 3 ila 2 kez yapabilirsiniz.

Kil Maskesi Haftada Kaç Kez Yapılır?

Kil maskelerinin yapılış şekilleri genel itibari ile aynı olsa da her cilt sorununa ayrı maske uygulanır. Bu bağlamda normal bir cilt yapısına sahip kimseler haftada bir kez yapabilir. Eğer sorunlu bir cilt yapısına sahipseniz kil maskesini haftada 3 kez yapabilirsiniz.

https://www.hepsiburada.com/ara?q=kil+maskesi

Kil Maskesi Nereden Alınır?

Kil maskesini aktarlardan, satış yapan çeşitli web sitelerinden ve kozmetik satışı yapan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı