Ev Ve Ofis Temizliği

Halı Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı, büyülü bir ev eşyasıdır ve sehpanın altındaki halı, oturma odasının daha konforlu ve yumuşak görünmesini sağlar. Küçük bir halı parçası ev ortamı için çok büyük bir fark yaratabilir, bu yüzden birçok insan odayı dekore etmek için halılara önem verir.

Bununla birlikte, halıların temizlenmesi her zaman birçok insanı, özellikle de halı lekelerinin çıkarılmasını zorlaştıran bir sorun olmuştur. Aşağıdaki küçük seri halı lekelerini çıkarmanın farklı bir yolunu getirecektir, umarım kullanabilirsiniz.

Yün halı nasıl temizlenir?

İlk önce, suda çözünür lekeleri çıkarın

 1. Lekeyi nemli bir bezle boşaltın. Suda çözünür lekeler, suda çözünür oldukları için kullanımı en kolaydır. Bu lekeler, gıda renklendiricileri, soda, süt ve birçok alkollü içeceği içerir. Önce, bez veya kağıt havluyu biraz ılık suyla ıslatın ve sonra lekeye sıkıca bastırın. Ilık su, bazı lekelerin emilmesine yardımcı olacaktır.
 • Lekeyi en kısa sürede elden çıkarmak en iyisidir, aksi takdirde kuruduktan sonra bir bez ile absorbe etmek daha zor olacaktır.
 1. Ağartıcı olmayan deterjan veya sirke 1⁄4 çay kaşığı yaklaşık 1 litre suya dökün. Onları iyice karıştırın. Bu ev yapımı temizlik çözeltisi suda çözünür lekeleri çıkarmak için uygundur.
 2. Temizleme çözeltisini(deterjan) lekeye uygulayın. Yeni bir bez alın ve solüsyonun içine daldırın ve leke üzerine yerleştirin. Havlunun tüm lekelere değdiğinden emin olmak için lekenin üzerinde hafifçe gezdirin veya hafifçe bastırın.
 • Kaşığın arkasındaki çıkıntıları bezi pürüzsüz hale getirmek için kullanabilirsiniz. Bu, lekeyi yaymadan pürüzsüz basınca izin verir.
 1. Lekeyi tekrar kurutmak için bir kağıt havlu kullanın. Şimdi temizleme çözeltisi lekeye nüfuz ettiğinden, bezi lekenin üzerinden çekin. Bu tür bir temizleme çözeltisi lekelerin yok olmasını sağlayabilir.
 2. Sıcak suyla durulayın. Suda çözünür lekeler en iyi ılık suyla işlem görür, bu nedenle lekeleri bir miktar suyla durulamak önerilir.
 3. Bu adımları gerektiği gibi tekrarlayın. Leke alanına ve ciddiyetine bağlı olarak yukarıdaki adımları tekrarlamanız gerekebilir. Lekeler yok olana kadar işlemi tekrarlayın. Bir veya iki kez tekrarlamak, lekelerin çoğunu çıkarmak için işe yarayabilir.
 4. Halıyı kurutun. Halının 24 saatten daha uzun süre ıslak halde tutulması bakteri üzerinde üremesine neden olabilir, bu yüzden temizlikten sonra kurutmayı unutmayın. Halıyı, saç kurutma makinesi veya banyo havlusu ile, memnun kalana kadar kurutun. Sonunda lekeler temizlendi, içiniz rahat olsun.

Beyaz halı lekesi nasıl çıkar?

İkincisi, kahve lekelerini ve alkol lekelerini giderin

 1. Lekeleri temizlemek için bir kağıt havlu kullanın. Kahve lekeleri ve alkol lekeleri, en yaygın lekelerinden ikisidir. Bunlar yaygın içeceklerdir ve kalan lekeler halının güzelliğini tahrip eder, bu yüzden onlarla en kısa sürede ilgilendiğinizden emin olun. Lekeleri emmek için hemen bir emici kağıt havlu alın. Bu sırada, lekelerin yayılmasını önlemek için silmeyin veya basınç uygulamayın.
 • En emici olan kağıt havluların kullanılması en iyisidir. Kağıt havlu yoksa, bulaşık bezi veya ince bir banyo havlusu kullanın.
 1. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı amonyak ekleyin. Bu güçlü temizleme çözeltisi kırmızı şarap ve alkol lekelerini çıkarır.
 • Amonyak yün halılara zarar verebilir. Bu nedenle, hafif deterjanlara ve suya geçmeniz önerilir.
 • Ayrıca limon suyu ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ancak, kahve lekelerini çıkarmada kırmızı şarap lekelerinden daha etkilidirler.
 1. Uygun miktarda temizleme çözeltisini bir süngerle batırın. Temizleme süngeri ile biraz amonyak çözeltisini harmanlayın. Süngeri hafifçe ıslatın, halıya fazla bir çözelti gelmemesi için ıslatmayın.
 2. Lekeyi süngerle silin. Lekeyi dairesel hareketlerle nemli bir süngerle silin. Lekenin dışarıya yayılmasını önlemek için dıştan içe doğru silin.
 3. Fazla suyu başka bir kağıt havluyla silin. Amonyak çözeltisi uygulandıktan sonra leke çıkarılmalıdır. Lekeyi halıdan çıkarmak için kaşığın arkasına hafif bir baskı uygulayın.
 4. Bu adımları gerektiği gibi tekrarlayın. Lekenin alanına ve ciddiyetine bağlı olarak, tatmin edici bir sonuç almak için bu adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Amonyak her zaman yedekte kalsın, ihtiyacın olursa kullanmaya devam edebilirsin.

Üçüncüsü, kan ve idrar lekelerini çıkarın

 1. Leke kurumuşsa, ilk önce tel fırçayla fırçalayın. Vücut sıvıları oldukça özel lekeler oluşturur. Kan eşsiz kahverengi bir leke bırakacaktır ve idrarın bıraktığı lekeler güçlü bir kokuya sahip olacaktır. Yeni oluşan lekelerle baş etmenin en etkili yolu onları hemen temizlemektir. Fakat leke kurumuşsa, tel fırça ile fırçalayabilirsiniz. Bu adımlar çok fazla lekeden kurtulamamanıza rağmen, en azından bir sonraki adımları kolaylaştıracak olmasını sağlayacaktır.
 • Leke hala ıslaksa, ılık su almak için bir kağıt havlu veya bir bez kullanın ve ardından lekeyi havlu yoluyla emdirin.
 1. Bulaşık deterjanı ve suyu karıştırın ve lekeye uygulayın. 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı, 1 bardak suya karıştırılır ve bu, vücut sıvısı lekeleri ile etkili bir şekilde başa çıkabilen bir temizleme çözeltisidir. Çözeltiyi kapta veya kasede karıştırın, küçük bir çözelti almak için bir bez kullanın ve leke üzerine hafifçe vurun.
 2. Lekeyi tekrar temizleyin. Solüsyonun 5 dakika boyunca lekede kalmasına izin verin, sonra başka bir kağıt havlu alın ve lekeyi çıkarmak için leke üzerine yerleştirin. Gerekirse bu işlem tekrarlanabilir.
 3. Yarım fincan ılık su ile 1 çorba kaşığı amonyak karıştırın. Birçok vücut sıvısı lekesi, sadece bulaşık deterjanı ile giderilemez. Lekeler varsa, yarım bardak su alın ve 1 çorba kaşığı amonyak ekleyin. Bunları iyice karıştırın ve lekeler üzerinde kullanıma hazırlayın.
 • İdrar lekelerini çıkarmak istiyorsanız, amonyak yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz.
 1. Solüsyonu lekeye uygulayın. Amonyak çözeltisini hazırladıktan sonra, hafifçe süngerle lekeye uygulayın. Dairesel hareketlerle dıştan içe doğru yavaşça silin. Zaman ayırın ve lekeden en iyi şekilde yararlanmak için çözüme zaman verin.
 2. 5 dakika sonra tekrar temizleyin. Amonyak çözeltisinin lekeye girmesi için 5 dakika bekleyin, ardından lekeyi çıkarmak için bir kağıt havlu alın. Amonyak çözeltisi işe yarar durumda olduğu sürece kan veya idrarın çıkarılması daha kolay hale gelecektir. Eğer emilimden memnun kalmazsanız, dokuya kaşık arkasındaki çıkıntı ile hafifçe bastırabilirsiniz.
 3. Leke yıkayıp kurulayın. Halıyı temizlemek için ılık suyla durulayın. Bundan sonra, halı kurutulmalı ve halı bir günden fazla süreyle nemli bir durumda olmalıdır, bu küflenmeye neden olabilir.

Halıya dökülen yağ nasıl çıkar?

Dördüncü, yağ çıkarmak

 1. Yağları sökmek için keskin bir bıçak kullanın. Yağ lekeleri kirli ve yağlı, ancak bunlarla nasıl başa çıkacağınızı bildiğiniz sürece, üstesinden gelmek kolaydır. Öncelikle, daha fazla temizlemeden önce fazla yağı ve hurdayı olabildiğince kazımaya çalışın. Halının yüzeyi boyunca keskin bir bıçakla tırmalamak, yağın bir kısmının düşmesine neden olabilir, özellikle de çok kalın yağlar için geçerli.
 • Tereyağı bıçağı gibi keskin bir bıçak kullanılması önerilir, aksi halde halıyı kesebilir.
 1. Biraz kabartma tozu serpin ve 5 dakika bekletin. Kabartma tozu kimyasal reaksiyona neden olabileceği iyi bilinmektedir. Halıya yapışan yağ lekelerini gevşetmek için leke içerisine biraz kabartma tozu serpin ve çıkarılmasını kolaylaştırın.
 • Kabartma tozu yerine mısır nişastası kullanabilirsiniz.
 1. Halı lekesini bir havluyla örtün ve üzerine bir ütü yerleştirin. Küçük bir ısıtma, gresin çıkarılmasını kolaylaştırır. Demir sıcaklığını düşük veya orta sıcaklığa ayarlayın. Isındıktan sonra, yağı bir dakika kadar ısıtın, ardından ütüyü çıkarın.
  • Ütü ve halıyı havluyla ayırmayı unutmayın. Doğrudan ütüleme zemine zarar verebilir.
 1. Lekeyi kuru bir deterjanla silin. Bir bulaşık bezi, biraz çamaşır tozu veya kabartma tozu alın. Gresi yavaşça silin. Yağın birkaç saniye içinde inceltildiğini göreceksiniz.
 2. Kağıt havluyu ılık suyla nemlendirin ve kurulayın. Bu sıvı halindeki yağ lekelerini giderir ve sadece elektrikli süpürgeyle temizlik için daha kuru olan kuru kalıntıları bırakır.
 3. Lekeyi elektrikli süpürgeyle temizleyin. Daha önce kullanılan kimyasalların yağdan kurtulmak için bolca zamanı vardır ve şimdi artık kalıntıları emmek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Leke içindeki katı madde kolayca emilir. Daha sonra birkaç saniye vakumlayın, bu işlemi çok uzun süre yapmayın. Bazı döküntüler emilemiyorsa, gevşemelerine yardımcı olmak için yukarıdaki adımları tekrarlamanız gerekebilir.
 4. Yukarıdaki adımları gerektiği gibi tekrarlayın. İlk temizlemenin etkisinden memnun değilseniz, tekrar etmek isteyebilirsiniz. İlk girişimin tüm lekeleri tamamen çıkarmama ihtimali çok yüksektir.

Halıya dökülen sıvı nasıl çıkar?

Beş, endüstriyel sıvı lekelerini çıkarın

 1. Lekelerin emilimini sağlamak için bir kağıt havlu kullanın. Endüstriyel sıvı lekeleri, mürekkebin ya da halının estetiğine ciddi şekilde zarar veren bazı ev kimyasallarının oluşturduğu lekelerdir. Neyse ki, diğer birçok lekeler gibi, sıvının emilmesi için leke üzerine bir kağıt havlu yerleştirildiği sürece, kalan lekeler minimize edilebilir.
 2. Lekeyi, alkol veya yağ içermeyen bir saç şekillendirici sprey ile ıslatın. Emilebilir lekeleri emdikten sonra, lekelere biraz yağsız saç şekillendirici sprey uygulayın. Bu ürünlerin kimyasal bileşimi halıya yapışan mürekkebi veya sıvıları serbest bırakarak, artık lekelerin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.
 3. Lekeleri emmek için elektrikli süpürge kullanın. Lekeyi gevşetmek için kimyasal madde kullandıktan sonra, lekeyi temizlemek ve küçük parçacıkları ve diğer şeyleri emmek için bir elektrikli süpürge kullanın.
 4. Lekeleri emmek için esnek deterjanı tekrar kullanın. Kalan lekelere biraz yumuşak bir deterjan uygulayın ve bir dakika bekleyin. Bundan sonra, üzerine bir bez koyun ve lekeleri emmesine izin verin. Bu sefer çok fazla lekelerin emilmediğini düşünüyorsanız, sürterek alkol eklemeyi deneyin ve üzerine bez koyun.
 5. Yukarıdaki adımları gerektiği gibi tekrarlayın. Endüstriyel sıvı lekelerinin ciddiyetine ve kuvvetine bağlı olarak, tatmin edici bir sonuç almak için birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Lekeli tamamen lekelenmeye devam edin ve leke tamamen kayboluncaya kadar çözeltiyi ekleyin.

Halıların kirlenmesini önlemek

 1. Halıyı yılda bir kez temizleyin. Halıların bakımı ve lekelerin temizlenmesi, karıştırılamayan iki farklı şeydir. Halının bakımı ömrünü uzatabilir. En iyi uygulama halıyı her 12 ila 18 ayda bir temizlemektir. Size yardımcı olmak için profesyonel bir temizlik şirketi kiralayabilir veya kendiniz halıları temizleyebilirsiniz.
 • Size yardımcı olması için, bir profesyonel halı yıkama hizmeti almanız önerilir.
 1. Paspası yüksek riskli alana yerleştirin. Lekeyi çözmenin en iyi yolu, oluşmasını engellemektir. Paspasların aksine, paspaslar temizlik veya elde yıkama için çamaşır makinesine kolayca yerleştirilebilir. Paspasın kolayca kirlenebilen bir yere döşenmesi, zamandan tasarruf sağlayabilir ve gelecekte stresi azaltabilir.
 • Odanın ön kapısı, paspası yerleştirmek için uygundur. Sadece insanların çoğunun evde geçeceği yer değil, aynı zamanda insanların evin dışından getirdiği kir ve çamur da önemlidir.
 1. Halıyı her zaman bir elektrikli süpürgeyle temizleyin. Evde halı varsa, her zaman bir elektrikli süpürge ile temizlemelisiniz. Toz ve kir halıya sıkışabilir ve halı kumun üzerinde basınçtan dolayı hızlı bir şekilde kalıcı kirlenmesini sağlayabilir. Halının iyi görünmesini ve temiz görünmesini sağlamak için günde bir kez veya her gün bir elektrikli süpürgeyle temizleyin.
 2. Nem alma cihazını evde çalıştırın. Nemli halılar 24 saatten fazla sürse de küf ve bakterilerin üremesine neden olabilir. Söylemeye gerek yok, kimse evde böyle bir şeyin olmasını istemez. Ev çok nemliyse, fazla suyu emmek için bir nem alma cihazı satın almak isteyebilirsiniz.
 3. Tüm olası lekeleri derhal temizleyin. Kir katılımsız bırakılır ve uzun bir süre sonra çıkarılması daha zor hale gelir. Lekelerle oluştuktan hemen sonra uğraşmanız gelecekte çok fazla sorun çıkartacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı