Cam TemizliğiYaşam Tarzı

Gözlük Temizleme Nasıl Yapılır?

Gözlük temizliği nasıl yapılır? Organik gözlük camı nasıl temizlenir? Gözlük temizleme spreyi nasıl kullanılır? Etkili gözlük camı parlatma teknikleri nelerdir? Gözlük camı çizikleri nasıl temizlenir? Kemik gözlük çerçevesi nasıl temizlenir? Gözlük yıkanır mı? Gözlük temizliği ile ilgili bütün sorular bu yazıda. Gözlük camlarını ve çerçevelerini, camı çizmeden veya başka bir hasara neden olmadan temizleme yapmak için bu ipuçlarını izlemeniz gerekir. Bu gözlük temizleme teknikleri ipuçları, güneş gözlüklerinizi, koruyucu gözlüklerinizi ve spor gözlüklerinizi de iyi durumda tutmanıza yardımcı olur.

Ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın.

Gözlüklerinizi temizlemeden önce ellerinizin kir, losyon ve gözlük camlarına aktarılabilecek herhangi bir kir/madde içermediğinden emin olmalısınız. Ellerinizi temizlemek için losyonsuz sabun veya bulaşık deterjanı ile temiz bir havlu kullanmanız gerekir..

Gözlüğünüzü hafif ılık musluk suyunun altında yıkayın.

Bu işlem, tozları ve diğer kirleri/kalıntıları giderir, bu durum da, camları temizlerken çizilmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bazı gözlük camı kaplamalarına zarar verebilecek aşırı sıcak sudan kaçınmanız gerekir.

Her cama küçük bir damla losyonsuz bulaşık deterjanı damlatın.

Çoğu bulaşık deterjanı çok yoğundur, bu nedenle sadece küçük bir miktar kullanmak gerekir. Veya parmak ucunuza bir veya iki damla uygulayın. Sadece losyon içermeyen markaları kullanmak lazımdır.

Camların her iki tarafını ve çerçeveyi birkaç saniye boyunca hafifçe silin.

Burun pedleri ve kulağınızın arkasında kalan uçları dahil her parçayı temizlediğinizden emin olmalısınız. Ayrıca, merceklerin kenarının çerçeveyle birleştiği bölgeyi temizleyin. Toz, leke ve cilt yağları burada birikir.

Camların ve çerçevelerin her iki tarafını da iyice durulayın.

Tüm sabun izlerini temizlememek, merceklerin kuruması sırasında lekelenmesine neden olur.

Merceklerdeki suyu kısmen uzaklaştırmak için sallayın.

Camların temiz olduklarından emin olmak için dikkatlice gözlüğe göz gezdirin/inceleyin.

Camları ve çerçeveyi temiz bir gözlük temizleme beziyle kurulayın.

İnce cam ürünleri temizlemek için kullandığınız bir gözlük temizleme bezi iyi bir seçimdir. Gözlük temizleme bezinin tamamen temiz olduğundan emin olmalısınız.

Camları tekrar kontrol edin.

Herhangi bir çizgi veya lekenin kalması durumunda, bunları temiz bir mikrofiber bezle çıkarmanız gerekir. Bu tiftiksiz bezler çoğu gözlükçüde veya fotoğrafçıda vardır, satın alınabilir. Söz konusu temizlik malzemelerinin olmadığı vaziyetlerde tek kullanımlık gözlük temizleme bezlerini deneyebilirsiniz. Bunlar, gözlük camlarında kullanılmak üzere özel olarak formüle edilerek üretilmişlerdir. Bu durum da, bizi çok önemli bir konuya taşımaktadır. Gözlüklerinizi temizlemek için kullanmayacağınız şeyler hakkında bir kaç söz etmek gerekir.

Gözlük temizleyicileri ve temizlik bezleri

Sprey gözlük camı temizleyicilerini, gözlüklerinizi satın aldığınız yerde veya yerel eczaneden temin edebilirsiniz. Bunlar seyahatta iseniz veya bulaşık deterjanı ve temiz musluk suyunuz yoksa (erişemiyorsanız) yardımcı olabilir. Gözlük camlarınızı temizlemeden önce durulamak için musluk suyu mevcut değilse, mercekleri silmeden önce tozu ve diğer kalıntıları temizlemek için bol miktarda gözlük temizleyici sprey kullanabilirsiniz.

  • Camların yansıma önleyici (AR) kaplaması varsa eğer, seçtiğiniz gözlük temizleyicisinin yansıma önleyici camlarda kullanım için onaylandığından emin olmanız gerekir. Tek tek paketlenmiş, önceden ıslatılmış tek kullanımlık cam temizleme mendilleri kullanırken, camları önce toz veya tortu açısından inceleyin. Çizilmeleri önlemek adına, silmeden önce camlardaki kalıntıları üfleyin.
  • Mikrofiber temizlik bezleri gözlük temizliği için iyi bir seçimdir. Bu bezler camları çok etkili bir şekilde kurutur ve lekelenmeyi önlemek için yağları hapseder. Ancak kirleri çok etkili bir şekilde aldığı için, bezleri sık sık temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Bezi losyonsuz bulaşık deterjanı ve temiz su kullanarak elde yıkamalısınız ve bezin kurumasını beklemelisiniz.

Gözlükteki Çizikler Nasıl Giderilir?

Ne yazık ki, çizik camlar için sihirli bir çare/formül yoktur. Gözlükleriniz çizildiğinde, çizilmiş ve iş bitmiş demektir. Bazı ürünler vardır ki; çiziklerin biraz daha az görünür görünmesi için tasarlanmıştır. Ancak bunlar aslında kolayca aşınan balmumu maddeleridir ve sonuçlar çiziklerin konumuna ve derinliğine bağlı olarak değişebilir. Öte yandan, bu ürünler genellikle AR kaplaması olan camları lekelerler. Işığı yansıtmaya ve görmeye müdahale etmelerinin de ötesinde, çizikler camların darbe direncini de etkileyebilir. Optimum görüş ve güvenlik için, önemli çizikler görmeniz durumunda yapılacak en iyi iş yeni lens (yani gözlük camı) satın almaktır. Gözlük camları satın alırken, dayanıklı çizilmelere karşı dayanıklı kaplamaya sahip camları seçmeniz icap eder. Ayrıca satın aldığınız üründe çizilmeye karşı garanti olup olmadığını -özellikle de çizik camlar gözlük kullanımı geçmişinizde bir sorun olmuşsa-, gözlükçünüze mutlaka sormalısınız.

Gözlükler Ne Zaman Temizlenmeli?

Gözlük camlarınız iyi durumdaysa ancak burun pedleri veya çerçevenin diğer bileşenleri kirlenmişse ve temizlenmesi imkansız bir hale gelirse, gözlükçünüze veya gözlükleri size satan kişiye başvurmalısınız. Bazen, ultrasonik bir temizleme cihazı ile gözlükler daha ayrıntılı bir şekilde temizlenebilir ve sararmış olan burun pedleri yenileriyle değiştirilebilir. Ancak bu düzeltmeleri evde denememeniz gerekir!.. Nihai ve kalıcı sonuç için bir gözlükçüye gitmeniz iyi olur.

Koruyucu Saklama Kabı Kullanın!

Gözlük camları, güvenli bir yerde saklamazsanız eğer kolay bir şekilde çizilebilir. Bu risk, yatmadan önce gözlüklerinizi çıkardığınızda da geçerlidir. Gözlüklerinizi daima temiz bir saklama kabında saklamanız önerilir ve ASLA masaya veya tezgaha camları yere bakacak ve temas edecek şekilde koymamalısınız. Kullanışlı bir gözlük çantanız yoksa, gözlüklerinizi yanlar açık olarak üst kısmı yere yani aşağı gelecek şekilde yerleştirmeniz önerilir. Gözlük çıkarıldığında; güvenli bir yere, masadan ya da tezgahtan düşmeyecekleri bir yere yerleştirmelidir.

Gözlükler Sonsuza Dek Harika Kalmaz!

Tüm gözlük camları normal kullanımdan ve çevresel etkilere maruz kalmasından ve ara sıra düşürüldüğünden veya yanlış yerleştirilmesinden dolayı zamanla birer ikişer çiziklere maruz kalacaktır.

Gözlük camları çizilmeye karşı dayanıklıdır, ancak çizilmeye karşı tam ve mükemmel korumalı değildir. Gözlük satın alırken, gözlükçünüze camlarınız için çizilmeye karşı garantiler isteyebilirsiniz. Bu durum, bilhassa çocuk gözlükleri için veya tozlu koşullarda gözlük takan kişiler için önemlidir.

Yukarıdaki ipuçlarını takip etmek, gözlüklerinizi mümkün olduğunca uzun süre temiz ve çiziksiz tutmanın en iyi yoludur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı