Vücut Temizliği

Fazla Cilt Bakımı Cilde Zarar Verir Mi?

Aşırı bir şekilde cilt bakımı ve zararlı maddeler içeren kozmetik malzemeler, cilt florasını bozabilir. Gittikçe daha fazla insan giderek hassas cilt ve alerjilerden muzdarip hale geliyor.

Hiç şüphe yok ki, gıdalardaki sentetik katkılar, kozmetikler ve temizlik maddeleri geçmiş yıllarda endişe verici hale gelmiştir. Özellikle en büyük duyu organımız olan cilt, doğrudan sayısız zararlı maddeye doğrudan maruz kalır.

Her ne kadar cilt istenmeyen istilacı bakteri ve virüslere karşı koruyucu bir engel olarak tasarlanmış olsa da, cilde yardımcı olmak cilt sağlığımızı güçlendirmenin yanı sıra, fazla kimyasal içeren maddeler kullanmak cildinize daha da fazla zarar verebilir.

Eğer dikkatsiz bir şekilde sentetik maddeleri cildinize fazla temas ettirirseniz, bakteri ve virüsler cildinizi istila edebilir ve cilt hastalıklarına, iltihaplanma veya cilt kuruluğuna neden olabilir.

Havadaki maddelere ek olarak, bu aynı zamanda kapsamlı bir vücut bakımının bir parçası olarak sözde iyi niyetlerle vücudumuza sürdüğümüz maddeleri de içerir. Çok fazla katkı maddesi içeren bakım ürünleri, cilt florasının doğal dengesini dengesizliklere neden olacaktır.

Bu konuda meselenin ciddiyetini anlamak için AB’de 1.300’den fazla kozmetik maddenin yasaklanmış olduğunu hatırlamak gerekir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı