Ev Ve Ofis Temizliği

Endüstriyel Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Endüstriyel Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Günümüzde onlarca halı yıkama ve temizleme teknikleri, makineleri, solüsyonları gibi birçok bilgi yoğunluğu var iken gelin size endüstriyel halı yıkama ile halı, nasıl gerçek bir temizliğe kavuşur? Onu anlatalım. Halının toz alımı ve leke kontrolü ile başlayan halı temizleme serüveninde oldukça çarpıcı ve daha önce hiç duymadığınız ayrıntılar yer alıyor. Şöyle ki; Bu yazı, 8 senelik halı yıkama geçmişi olan ve şu anda Adana halı yıkama hizmeti veren TemizlikBu markasının kurucusundan yazıya dökülmüştür.

TemizlikBu Kurucusu Diyor Ki..

Her halı ile her sosyal medya platformlarında sarmaş dolaş resimlerime rastlayabilirsiniz. Çünkü onlar benim aşklarım, hepsine ayrı bir özen gösteriyorum. Saçlarını (halı saçağı) tarıyorum. Onlara makyaj (Yapısına uygun halı şampuanı ile) yapıyorum. Üstünü başını (Halı kenarı kapama “overlok”) düzlüyorum. Kısacası tıpkı sahneye çıkacak bir sanatçı gibi hazırlıyorum onları. Benim en değerlim olarak bildiğim aşkım (halı türü) ise el dokuma halılardır.

Şimdi size (aşklarımla yaşadığım) hiç bilmediğiniz ve daha önce duymadığınız halı yıkama-temizleme yöntemi ve tekniklerini anlatacağım. İyi okumalar dilerim.

Halı Çırpma ŞART!

Halılar her ne şekil makine ve şampuanla yıkansa da dibindeki tozlar asla tasfiye olmuyor. Çünkü yıkama ve toz atma işlemi birbirinden ayrı işlemlerdir. Bu durumda bir halı çırpma (Diğer adı= silkeleme) makinesine sahip olmanız gerekmekte. Eskiden annelerimizin sopa ile halının arkasına defalarca vurduğunu hatırlıyor musunuz? İşte bu makine dakikada yüzlerce defa halının arkasına vurarak dibinde kalan ve halıya ait olmayan ne kadar (Toz, kıl, tüy, artık, tortu vb.) madde var ise hepsini dışarıya atıyor. Bu işlemi tamamladıysak halıda halıya ait hiçbir madde kalmadı demektir.

Not= Bu işlem, şagi (Shaggy) tip halılarda daha da net belirgin sonuçlar elde etmenize neden oluyor.

Ön Leke Kontrolü (Zorunlu)

Benim bilmem kaç bin TL’lik yıkama makinem var. Birkaç yüz tane fırça takılı üzerinde. Deseniz de, o leke çıkarıcı ve fırçayı elinize alıp halıya= Gelin alacak bir kaynana gibi bakmadığınız sürece halılar müşteriye lekeli teslim olacaktır. Bu durumda işimizi %100 başarılı bir şekilde yapmak istiyorsak, halı çırpma işlemi sonrasında halıyı tezgâha yatırıyoruz ve halıyı detaylıca inceliyoruz. Lekeli olan bölgeye leke çıkarıcı püskürtüyor ve fırçalıyoruz. Böylelikle yıkamaya girene değin lekeler yumuşamış olacaktır.

Not= Bu işlemi yıkama öncesi yapmalısınız. Eğer ki yıkama sonrası yaparsanız halıda fırça ve leke çıkarıcı izine rastlayabilirsiniz. Bu ise müşteri açısından hiç te hoş karşılanmaz.

Halı Yıkama Makinesi (Vakumlu)

Günümüzde 1.000 TL ile 130.000 TL arasında birçok halı yıkama makinesi çeşitleri ve modelleri mevcut. Peki, gerçek bir temizlik hangi makine ile olmalıdır?

Alt ve üst silindir yıkama fırçası ve en az 8 adet disk fırçası olmalıdır. Bunlara ek olarak asla halı ıslatma teknesi olmamalıdır. Çünkü halı ıslatma teknesinde halılar hep aynı su ile ıslandığından ötürü butik işlemin dışına çıkılmaktadır. Bunun neticesinde ise hastalık sahibi olan kişinin halısı ile standart birinin halısı aynı su ile yıkanıyordur.

Ayrıca vakumlama işlemi mutlaka olmalıdır. Yoksa halıyı şampuanlı bir şekilde mi kurutmayı düşünüyorsunuz? Elbette ki vakumdan önce tazyik sistemiyle desteklenmiş durulama işlemi.

Not= Halı yıkama makinesinde şampuanla işlenen su, kanalizasyona gitmek yerine tekrar kullanılıyor. Bu tip riskli işlemlerden LÜTFEN kaçının.

Halı Su Tahliye (Sıkma) Makinesi

Günümüzde merkez kaç kuvveti en çok halı yıkama fabrikalarına yaradı desek yeridir. Yıkama makinesinde çıkan halı dürülü bir şekilde (Doğru yönlü) halı sıkma makinesine konulur. Yaklaşık 3 dakikalık bir işlemin sonucunda halıda bulunan su, %98 oranında tahliye edilmiş olur.

Peki, bu makine bu suyu nasıl atıyor? Hemen örnek verelim: Çamaşır makinesinin önüne çökün ve içine bakın. O tamburun 3 metre uzun olanını düşünün, hepsi bu kadar ?

Halı Kurutma

Halılar askılığa ters bir şekilde asıldığında 1 gün daha erken kurumaktadır. Lakin yün ve diğer bir takım cinsteki halıları ters asmanız durumunda, askı demirinin baskısından dolayı halıda kalıcı bir iz oluşuyor. Bu aşamada ise ustalık bilgisi gerekiyor. Sonuç olarak halıyı asacak olan kişi halıların yapısını bilmeli ve buna göre asmalıdır.

Dilerseniz kurutma odası tasarlayabilir ve halı kurutma makinesi ile nem alma cihazı kullanarak 10 saatte halıları kurutabilirsiniz. Yani dememiz o ki; Paradan haber verin ?

Halı Paketleme

Günümüzde halı paketleme makineleri boy göstermeye başlamış olup 10 saatlik halı paketleme işlemi teknoloji sayesinde 2 saate indirgenmiştir. Ama şu hususu özellikle belirtmek istiyoruz ki; paketleme makinesini haftada 1 defa temizlemeniz durumunda oldukça süper verim alırsınız. 8. Günden sonra halıdan emilen tozlar makine çıkışı esnasında geri halıya yapışmakta. Bu durumda titiz olmakta fayda var.

Not= “Ben asla parfüm istemiyorum” diyen müşterilerinizi lütfen üzmeyin.

Bu yazımızda endüstriyel tipte halı yıkama ve temizlenmesi nasıl yapılır konusunu sizler içi işledik. Tamam ama

  • Şunu yazmamışsınız.
  • Bu böyle değil!
  • Bu da yapılınca daha etkili oluyor

Gibi ve dahi düşünceleriniz varsa lütfen aşağıdaki yorum kutucuğuna yazarak bizi ve okurları aydınlatın ki; Bilgi paylaştıkça çoğalsın.

Esen kalın..

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı