Mutfak Temizliği

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Bambu Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenir?

Her evde bulunan doğrama tahtası nasıl temizlenir? Doğru temizleme yöntemleri nelerdir? Gibi sorular sıkça sorulur. Çünkü doğrama tahtaları, genelde tahta olduğu için bulaşık makinesinde yıkanması uygun değildir. Yine  doğrama tahtaları cam ve plastikten de üretilebiliyor. Bu bağlamda kullandığınız kesme tahtasının cinsine göre temizleme yöntemi geliştirmelisiniz. İşte en doğru yöntemlerle doğrama tahtasının temizleme yöntemleri…

 • Öncelikle kesme tahtası üzerinde kesim işi yaptığınızda hemen suya tutun,
 • Daha sonra tahtanın kuruması için bir kenara dikey bir şekilde bırakın.
 • Kuruduğunda yerine kaldırabilirsiniz.

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Bambu Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenir?

Doğrama tahtası seçiminde bambu ham maddeli bir tahta tercih ederseniz daha sağlıklı olacaktır. Fakat bambu tahtaları temizlerken ekstra özen göstermenizde fayda vardır. Burada temizleme işlemi için yapılacak adımlar;

 • Tahtanın üzerine bir miktar oksijenli su dökün,
 • Döktüğünüz oksijenli suyu tüm yüzeye yayın,
 • Daha sonra bulaşık süngeri ile tahtanın yüzeyini temizleyin.
 • Bu yöntem doğrama tahtaları üzerinde tam hijyen sağlarken, tahtaya da zarar vermez.

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Küflenmiş Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Mutfakta nem kapan doğrama tahtaları zamanla küflenebilir. Bu nedenle öncelikle küflü tahtaları kullanmamanız ve iyice temizlemeniz gerekir. Küflenmiş kesme tahtası nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı ise;

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat,
 • Yarım limon,
 • Yarım çay bardağı elma sirkesi,
 • Bulaşık teli,
 • 1 yemek kaşığı tuz,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri tek bir cam kasede karıştırın. Daha sonra karışımı kesme tahtasına uygulayın, 15 – 20 dakika sonra bulaşık teli ile ovalayarak küflü bölgeyi temizleyin. Eğer küflü bölge yapılan bu işlemlere rağmen hala temizlenmemişse, zımparalama işlemi yapabilirsiniz.

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Doğrama Tahtasında Hijyeni Sağlama Yöntemleri

Doğrama tahtalarında zamanla bıçak çiziklerinin olduğu bölgelerde bakteriler birikir. Bu durum ev halkının sağlığına olumsuz yönde zarar verir. Bu nedenle doğrama tahtalarının rutin olarak temizlenmesinde fayda vardır. Bulaşık deterjanı ile yapılan kesme tahtası temizlikleri, çok sağlıklı olmayacaktır. Nedeni ise tahta, bulaşık deterjanını içine çeker ve her doğrama esnasında yiyeceklere bulaşma ihtimali yükse olur. Bu nedenle doğal temizlik yöntemlerinden faydalanmanız daha doğru olacaktır.

Tuz ile kesme tahtası temizliği; bir miktar tuzu tahtanın üzerine serpin, daha sonra bulaşık süngeri ile ovalama işlemi yaparak tahtanızın temizliğini yapabilirsiniz.

Karbonat ile doğrama tahtası temizliği; elbette karbonat ile temizlik her zaman daha avantajlı olur. Burada tahtanızın üzerine karbonatı döküp sünger ile ovalayabilirsiniz.

Sirke ile kesme tahtası temizliği; sirke yapısı itibari ile bakterileri öldürmek için kullanılan en güzel doğal ürünlerden biridir. Fakat kesme tahtanız bambu ise üzerinde sirkeyi çok bekletmemeniz tavsiye edilir. Aksi halde sirke tahtayı yıpratacaktır. Sirkeyi döktükten sonra hemen temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Cam Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenir?

Cam kesme tahtaları sağlık ve hijyen açısından diğerlerine göre daha avantajlıdır. Fakat kullanımı diğer tahtalara göre daha zordur. Özellikle bıçakların körleşmesine neden olduğu için çok tercih edilmez. Cam kesme tahtasını temizlemek için bulaşık makinesini kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Plastik Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenir?

Plastik kesme tahtalarının kullanımı doğru değildir. Özellikle doğrama işlemi yaparken plastik parçalar, yemeğin içine düşebilir. Bu nedenle kullanılması çok tercih edilmemelidir. Eğer plastik kesme tahtasını temizlemek isterseniz, bulaşık deterjanını kullanabilirsiniz. Daha hijyenik olmasını istiyorsanız o halde bir miktar sirke kullanımı yapabilirsiniz.

Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

Polietilen Kesim Tahtası Nasıl Temizlenir?

Polietilen kesim tahtası kalın plastiktir. Diğer kesme tahtalarına göre temizliği daha kolaydır. Eğer bu türlü bir kesme tahtası kullanıyorsanız ve üzerinde koku veya bakterinin birikmesini istemiyorsanız diş macunu ile temizleyebilirsiniz.  Polietilen kesim tahtası nasıl temizlenir? Sorusunun cevabına bakacak olursak;

 • Bir miktar diş macununu kesme tahtasının üzerine dökün,
 • Akabinde üzerine bir miktar tuzu gezdirin,
 • Yarım limonu tahtanın üzerine döktüğünüz diş macunu ve tuzu beraberce ovun.

Bu yöntem tahtanın hijyenini artırırken, balık kokusu, et kokusu ve soğan kokusu gibi kokuları da uzaklaştırır.

Doğrama tahtası temizliği büyük bir titizlik ve özenle yapılmazsa zamanla bakteri oluşumuna neden olur. Üstelik üzerinde pek çok mikrobu da kolaylıkla barındırır. Doğrama tahtası temizliğinin yanında  buzdolabı iç ve dış temizliği nasıl yapılır? Yanıtını merak ediyorsanız, yazımıza göz atabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı