Yüzey Temizliği

Derz Araları Nasıl Temizlenir?

Derz araları nasıl temizlenir? Sorusu bayanların sıkça sorduğu sorular arasında yer alır. Tuvalet, banyo ve mutfaklarda yer alan fayanslarda zamanla sararmalar meydana gelebilir. Bu nedenle hem pratik olarak hem de etki sonuca varabilmek adına hanımlar, derz araları için farklı çözüm önerilerine ihtiyaç duyabilir. Bu yazımızda sizler için kolay ve pratik yöntemler ile derz arasını temizleme yöntemlerinizden bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Derz Temizleyici Deterjan Kullanımı

Marketlerde satılan derz temizleyici deterjanlar, bu alanların hızlı ve kolay temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle su ve sabun gibi etmenlere bağlı olan sarı görünüm bu sayede ortadan kalkacaktır.

Çamaşır Suyu Kullanımı

Bir fısfıs içine çamaşır suyu ekleyip, tüm derz aralarına sıktığınızda yarım saat sonra bu alanların ışıl ışıl olduğunu görebilirisiniz. Kolay ve etkili olan bu yöntem zamanla derz dolgulara zarar verebilir. Bu sebeple sık kullanılmaması gerekir.

Bulaşık Parlatıcısı

En etkili yöntemlerden bir tanesi de bulaşık parlatıcısıdır. Derz aralarına bir miktar bulaşık parlatıcısı kullandığınızda anında bembeyaz yüzeylere ulaşabilirsiniz.

Sirke Ve Karbonat Kullanımı

Özellikle mutfaklarda derz temizliği için sirke ve karbonatı kullanabilirsiniz. Her iki malzemeyi karıştırıp uyguladığınızda kirlerin hızlıca kabardığını ve kolayca yüzeyden uzaklaştığını görebilirsiniz. Karbonat ve sirkeyi uygulayıp, 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Diş Macunu Ve Diş Fırçası Kullanımı

Derz aralarına diş macunu sürüp, diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Sonuç harika olacaktır. Eğer derz araları çok kirli ise diş fırçasının içine bir miktar kola ekleyebilirsiniz. Kola içerisindeki asit sayesinde derz aralarındaki kirleri hızlıca kabartacaktır.

Limon Ve Karbonat

Limon asidik bir yapıya sahiptir, bu nedenle evin tüm temizliğinde kullanılabilir. Derz araları için de limon ve karbonat kullanımı yapabilirsiniz. Yarım limonu kesip, üzerine bir miktar karbonat ekleyerek derz aralarını  ovalayın. Daha sonra durulayarak temizleyebilirsiniz.

Not: derz aralarının temizliğinde tuz ruhu ve yağ sökücü güçlü kimyasallar kullanılması kesinlikle önerilmez. Derz dolgulara büyük çaplı zarar verecektir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı