Mutfak Temizliği

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kovası Kokusunu Önlemek İçin Boraks Kullanımı

Oldukça rahatsız edici kokulardan bir tanesi de çöp kovasındaki kokulardır peki, çöp kovası kokusu nasıl giderilir? Diye sorulduğunda farklı yöntemlerle ilgili cevaplar verilebilir. Çöp kutularının kapakları sürekli kapalı kaldığı için içeride hava sirkülasyonu kesilir. Bu nedenle çöp kovalarında ağır bir koku oluşur. Tüm bu kokuları kesmek için yapılması gereken birkaç işlem mevcuttur.

Çöp kovasındaki kötü koku, kovaya iyice sinmemesi için mutlaka her gün çöp poşetlerinin değiştirilmesi gerekir. Sizler için bu yazımda çöp kovası kokusu nasıl giderilir? Çöp kokusu nasıl önlenir? Gibi sorulara cevap vereceğim. Siz de mis gibi bir ev kokusuna sahip olmak isterseniz yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kovası Kokusunu Önlemek İçin Boraks Kullanımı

Boraks harika bir koku önleyicidir. Adeta tüm kokuları içine çekerek kokuların tamamen yok olmasını sağlıyor. Eğer çöp kovasının dibine bir yemek kaşığı borak eklerseniz hiçbir koku kalmayacaktır. Bununla beraber, evlerde kullanılan borakslı çamaşır deterjanları da kullanılabilir. Bu sayede hiçbir koku kalmaz.

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kovası Kokusunu Önlemek İçin Doğru Çöp Poşeti Kullanımı

Çöp poşeti seçerken ağzı bağlı olan poşetleri tercih edebilirsiniz. Eğer çöp kutularınızı gün içinde aktif bir şekilde kullanmıyorsanız bu yöntem tam size göre olacaktır. Her çöp attığınızda poşetin ağzını büzüp çöp kovasının kapağını kapatabilirsiniz. Yine kalın olan poşetleri kullanmanız tavsiye edilir ve çöp poşetinin altının delik olmadığından emin olmalısınız.

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kovası Kokusu İçin Karbonat Kullanımı

Karbonat koku önleyici doğal malzemelerden bir tanesidir. Dolayısı ile karbonatı çöp kovasının dibine döktüğünüzde kokular anında kaybolacaktır. Hep çöp poşeti değiştirdiğinizde bir yemek kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Böylece evinizde, mutfağınızda ve çöp kovanızda hiçbir çöp kokusu meydana gelmeyecektir.

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kovası Kokusu İçin Beyaz Sirke

Beyaz sirke temizlikte kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Kokusuz olması ve yüzey temizleyici özelliğe sahip olması nedeni ile oldukça yaygın olarak kullanılır. Çöp kovasındaki çöp poşetini attıktan sonra bir çay bardağı beyaz sirkeyi çöp kovasına alıp, sabaha kadar bekletebilirsiniz. Böylece hiçbir koku kalmayacaktır.

 

Çöp Kovasında Çamaşır Suyu Kullanımı

Eğer çöp kovasının içini steril hale getirmek ve kokularını önlemek istiyorsanız burada bir miktar çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Çöp kovasının içini su ile doldurun ve suyun üzerine bir miktar çamaşır suyu ekleyin 10 dakika kadar beklettikten sonra çöp kovanızı yıkayabilirsiniz.

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

 

 

Çöp Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Eğer çöp kokusu evin içine sinmişse burada kullanılacak oda parfümleri çok işe yaramayacaktır. Bu nedenle kokuyu önlemek amacı ile kokunun kaynağı olan yere bir kase taze çekilmiş türk kahvesi koyabilirsiniz. Kahve kokusu, diğer tüm kotu ve ağır kokuları yok edecektir. Eğer mutfağınızda ağır bir çöp kokusu varsa ocakta bir miktar süt kaynatabilirsiniz.

Not; kötü koku sorunu yaşamak istemiyorsanız evde çöp biriktirmemeniz gerekir. Mutlaka her gün çöplerin düzenli olarak atılması gerekir.

Oyla

0

Beğeniliyor

User Rating: 4.3 ( 1 votes)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı