Mutfak Temizliği

Buzdolabı İç ve Dış Temizliği Nasıl Yapılır?

En az iki ayda bir, buzdolabının içi ve dışı temizlenmelidir. Her temizlikte rafların güzelce temizlenmesi ve unutulmuş ve hasar görmüş yiyeceklerin atılması gerekir. Biraz yorucu gelebilir ama bu ipuçlarını takip ederek, buzdolabı temizliği yapmayı bu yöntemlerle kolayca gerçekleştirebilirsiniz…

Buzdolabı İç Temizliği Nasıl Yapılır?

15 adımda, buzdolabı temizliği yapmak için kılavuz:

 1. Buzdolabını tamamen boşaltarak başlayın.
 2. Temizleme işlemi devam ederken, yiyecekleri mutfakta iyi bir yerde tutun. 
 3. Buzdolabının düzenli temizliği, buzdolabında uzun süredir unutulan yiyecekleri bize hatırlatır. Çok fazla zaman geçmiş, süresi dolmuş, küflenmiş ve yenmez hale gelen yiyecekleri atın. 
 4. Çöpün önce evdeki çöpe, iş bittikten sonra hemen sokaktaki çöp kutusuna atıldığından emin olun, böylece koku yayılmasını önlemiş olun.
 5. Buzdolabı kapaklarındaki tüm rafları, sebze çekmecelerini ve çıkarılabilir her şeyi çıkarın.
 6. Rafları, çekmeceleri ve buzdolabından çıkarılabilir parçaları ellerinizde yıkayın. Buzdolabında olanların çoğu bulaşık makinesine sığmaz ve bir kısmı zaten bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Temizlemek için iyi bir fırça ve kaba bir sünger kullanın.
 7. Soğuk cam ürünleri asla aşırı sıcak suyla yıkamayın; sıcaklık değişimi camın kırılmasına neden olabilir.
 8. Ağır kir durumunda, bulaşık makinesini kullanın ve makineye atmadan önce fırçalayın, fırçalamadan önce su ve sabunla ıslatın.
 9. Buzdolabına yerleştirmeden önce rafların ve diğer parçaların tamamen kurumasını sağlayın.
 10. Buzdolabının içini iyi bir temizleme maddesiyle temizleyin. Sabun, buzdolabının içinde kullanılmamalıdır, yiyecekler güçlü deterjan kokusunu kolayca emer.
 11. Son derece zor lekeler ve kirler genellikle beyaz diş macunu ile iyi temizlenir. Diş macunu ince bir ovma maddesidir ve genellikle güzel kokar.
 12. Buzdolabının kapağının içini temizlemeyi unutmayın. Günümüzde ekseriyetle buzdolapları, temizliği büyük ölçüde kolaylaştırmak amacıyla çıkarılabilir parçalara sahip bir özelliktedir.
 13. Tüm rafları ve çekmeceleri, buzdolabına yerleştirmeden önce temiz bir bez havluyla silin.
 14. Buzdolabının kapağındaki lastik kısmı, bir klor karışımı ile yarı yarıya karıştırılmış sirke çözeltisiyle temizleyin. Daha sonra iyice kuruduğundan emin olun.
 15. Şimdi tüm yiyecekleri buzdolabına geri koyun. Tüm kavanozları ve kutuları buzdolabına tekrar yerleştirmeden önce silin. Buzdolabına geri koymadan önce her şeyin son kullanımı tarihini kontrol edin.

Temizlik işlemi bittiğinde buzdolabı düzeniniz şöyle olmalıdır:

Buzdolabı arkası temizliği ile devamı edelim…

Buzdolabı Arkası Nasıl Temizlenir?

Buzdolabının arkasındaki kafes ve tüpler, kirle kaplıysa, doğru şekilde soğuyamazlar. Bu nedenle, baskı makinesinin buzdolabını serin tutması daha zor olacaktır. Termostatları iyi halde tutmak için altı ayda bir temizlemek gerekir.

 1. Kafesi temizlemeden önce, buzdolabının elektriğini keserek işe başlayın.
 2. Kafesin tam yeri için üreticinin talimatlarını izleyin. 
 3. Kasadaki çoğu tozu ve kiri temizlemek için yumuşak/kuru bir fırça kullanın. Materyalleri yıpratmamaya özellikle dikkat edin.
 4. Ardından, kalan tüm toz ve kirleri yok etmek için fırça başlığı olan bir elektrikli süpürge ile süpürün. Kafes üzerinde ıslak bez vb. kesinlikle hiç bir şey kullanmayın.
 5. Kafes temizlendikten sonra, genellikle buzdolabının dibinde bulunan fan ile aynı işlemi yapın. Kürekleri temizlemek için elektrikli süpürge veya bir bez kullanın. Fan, borunun soğutulmasına yardımcı olur. Bu nedenle, fanın temiz olması ve kirlenmemesi gerekir.
 6. Bu temizlemeden sonra, zemine tekrar bağlamadan ve yerine kaydırmadan önce zemini ve buzdolabının bulunduğu alanı temizleyin.

Bu yazıda no-frost buzdolabı temizliği nasıl yapılır, buzdolabı temizlerken fişi çekilir mi, beyaz sirke ile buzdolabı temizliği nasıl yapılır, buzdolabı filtresi nasıl temizlenir gibi soruları yanıtladık; sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı