Yüzey Temizliği

Buharlı Temizlik Makinesi Nasıl Kullanılır?

Buharlı Temizleyiciler Nasıl Çalışır?

Ev hijyenini önemseyen hanımların sorduğu soruların başında Buharlı temizlik makinesi nasıl kullanılır? Sorusu gelir. Çünkü buharlı temizlik makineleri temizliğin yanında tam bir hijyen sağlayıcı olarak kullanılır. Üstelik tek bir alanda değil, akla gelebilecek tüm yüzeylerde kullanıma uygundur.

Laminen parkelerde, fayanslarda, tekstil ürünlerinde, ahşap mobilyalarda ve giyim ürünlerinde buharlı temizlik makineleri kullanılır. Özellikle astım gibi kokuya karşı duyarlılığı olan kimseler buharlı temizlik makineleri ile evlerini daha rahat temizleyebilir. Bu yazımızda sizler için buharlı temizlik makinelerinin nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak bu temizlik cihazını evinizde daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Buharlı temizlik makinesi nasıl kullanılır?

Buharlı Temizleyiciler Nasıl Çalışır?

Bu cihazlar için temizlik maddesi kullanmaya gerek yoktur. Bu nedenle deterjan gibi insana zarar veren kimyasallar kullanmanıza gerek yoktur. Yüksek ısı verdiği için evde bulunan mantar, mayt ve diğer tek hücreli canlılardan eser kalmayacaktır.

Kullanım talimatı ise; makinenin su haznesine yeteri kadar su doldurulur. Su miktarı her marka için değişebilir. Bu nedenle cihazınızın kullanım kılavuzunu dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. Suyu doldurduktan sonra cihaz elektrik prizine yerleştirilir. Buharlı temizlik makinesinin suyu ısındığında buharı dışarı vermeye başlayacaktır. Buhar çok sıcak olduğu için cildinize ve yüzünüze temas ettirmemeniz gerekir.

Yüzeylere Göre Buharlı Temizlik Makinesinin Kullanımı

Elbette buharlı temizlik makinelerinin her zeminde kullanım mantığı aynıdır. Fakat her yüzeyde bazı noktalara dikkat etmeniz daha avantajlı olacaktır. Kullanmadan önce zemini süpürmeniz daha verimli bir temizliğe kavuşmanıza yardımcı olur.

Karo Alanlarda Buharlı Temizlik Makinesinin Kullanımı

Burada kullanmadan önce cihazın başlığının temiz olduğundan emin olmalısınız. Yine makinenin başlık kısmına mikro fiber bez kullanırsanız daha verimli bir temizlik sağlamış olursunuz. Buhar dışarıya çıktıktan sonra zemin üzerinde cihazı gezdirmeniz yeterli olur. Sürekli buhar vermenize gerek yoktur. Karo alanlardaki derz araları için cihazı biraz yatay biçimde tutabilirsiniz.

Buharlı temizlik makinesi nasıl kullanılır?

Laminen Parkelerde Kullanımı

Burada kullanırken dikkatli olmanızda fayda vardır. Cihazdan gelen buhar laminen parkelere zarar verebilir. Bu nedenle buharı sürekli aynı noktada sabit tutmamaya özen göstermeniz gerekir. Hızlı ve en düşük ayarda yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Buharlı Temizlik Makinesinin Banyo Ve Tuvalette Kullanımı

Buharlı temizlik makinesinin kullanımının en sağlıklı ve avantajlı olduğu yerlerden biri banyo ve tuvaletlerdir. Burada kullanıldığında yüksek buhar ısısı ile tüm bakteriler kaybolur ve daha sağlıklı alanlara kavuşabilirsiniz. Banyo ve tuvalette zeminden duvara, aynadan musluğa her alanda cihazı kullanabilirsiniz.

  • Kireç ve su artıkları için cihazın başlığını temizlenecek bölgeye tutun ve bu şekilde izler silininceye kadar bekleyin. Eğer izler kaybolmuyorsa cihazın başlığına bir fırça takabilirsiniz. Bu sayede inatçı kirler daha kolay temizlenecektir.
  • Derz aralarında sarı lekeler varsa cihazın başlığını küçültüp bu alanları da iyice temizleyin. Bu işlem için buharlı makinenin başlığına mikro fiber bez takabilirsiniz.
  • Fayanslar için de yine cihazın başlığına temiz bir bez yerleştirip yüksek ısıda gerekli yerleri temizleyebilirsiniz.
  • Aynalarda da cihazı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle inatçı su lekelerini ani ve hızlı bir şekilde temizleyecektir.
  • Eğer banyo ya da tuvalette tabaka halinde kireç artıkları varsa ilk olarak bölgeye bir miktar limon ve karbonat uygulayın. 25 dakika kadar bekledikten sonra cihaz ile bölgeyi iyice silin. Bu sayede kireç artıklarından eser kalmayacaktır.

Buharlı temizlik makinesi nasıl kullanılır?

Buharlı Temizlik Makinesi İle Cam Ve Aynalar Nasıl Temizlenir?

  • Temizlikte en zor bölgelerden biri de cam ve aynalardır. Bu alanlarda buharlı temizlik makinelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte detaylar;
  • Eğer kış mevsimindeyseniz, ilk olarak aynalara ve camlara hafif buhar verilmelidir. Bu işlemi cam ve aynaların çatlamasını önlemek için yapıyoruz.
  • Eğer cam ve aynalarda yağ, sabun artıkları ve kireç kalıntıları varsa önce o kirli yüzeyi bir bez ile silin ve kirlerin yumuşamasını sağlayın. Eğer deterjana alerjiniz varsa bir patatesi ikiye bölüp yarısı ile silme işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede kirler yumuşayacak yüzeyler daha pırıl pırıl olacaktır.
  • Tüm yüzeydeki kalın kir tabakaları temizlendikten sonra buharı temizleyicinin başlığına mikro fiber bez takılır. Yüzey yukarıdan aşağı doğru silinir.
  • Kurutma işlemi yapmanıza gerek yok zaten hemen kuruyacaktır.

Buharlı Temizlik Makinesi Derz Aralarında Nasıl Kullanılır?

Buharlı temizlik makinesi derz aralarında küçük başlıkla kullanılmalıdır. Bu alanlarda kirler sabit ve çıkması zor görünüyorsa o halde yuvarlak bir başlık kullanabilirsiniz. Eğer derz aralarında silikon malzeme kullanılmışsa, bu alanlara düşük ayarda ısı vermek daha doğru olur. Aksi halde silikon eriyerek bulunduğu bölgeden çıkacaktır.

Buharlı Temizlik Makinelerinin Yağlı Alanda Kullanımı

Özellikle ocakların çevreleri adeta yağ kalıntıları ile ev hanımlarını zorlayabilir. Ama buharlı temizlik makinesi yüksek ısıda çalıştığı için yapışkan yağları kolayca eritip bölgeden çıkaracaktır. Bu alanlar için yuvarlak başlıklı fırça kullanabilirsiniz. Yağlı bölge üzerinde başlığı bir süre bekletin ve yağların erimesini sağlayın daha sonra silebilirsiniz.

Ocaklarda ve fırın içinde buharlı makinenin kullanımı

Ocak üzerine dökülen yemek artıkları ocağın temizliğini zorlaştırır. Buharlı temizlik makinesi ile ocağın boyasına zarar vermeden kolayca temizliğinizi yapabilirsiniz. Burada bir miktar sirke kullanabilirsiniz.

Yine fırın içi temizliği de buharlı makine ile kolayca yapabilirsiniz. Fırın içi .ok yağlı ise fırının içine bir kapta su doldurup 10 – 15 dakika fırını çalıştırın. Fırın buhar ile yumuşayacak ve buharlı makine ile daha kolay temizlenecektir.

Buharlı temizlik makinesi nasıl kullanılır?

Buharlı Makinenin Tekstil Ürünlerinde Ve Oturma Guruplarında Kullanımı

Giysilerdeki kotu koyuyu ve bakterileri buharlı temizlik makineleri ile kolayca yok etmeniz mümkün olacaktır. Bunun için kıyafetin üzerine buharlı makineyi tutmak yeterli olur. Üstelik kıyafetiniz ütü istiyorsa bu yöntem ile patrik bir şekilde ütüleme yapabilirsiniz.

Oturma guruplarında kullanımı ise; bilhassa evcil hayvana sahip kimselerin halı ve koltuk temizliğine ve hijyenine ekstra özen göstermesi gerekir. Bu alanlara makinin başlığını tutarak temizlemesi yeterli olur.

Perdelerde yaşanan kokuları ve kırışıklıkları gidermek için de buharlı temizlik makineleri kullanılabilir. Burada tek yapmanız gereken perdelerin üst kısımlarından başlayarak, alt kısımlara doğru makinenin başlığını yürütmek olacaktır. Bu işlem sonrasında perdeleriniz daha muntazam ve daha temiz bir görünüme kavuşur. Ve yine evinizin mis gibi kokmasını isterseniz perdelerinizin üzerine buharlı temizlik makinesini tutmadan önce oda parfümü sıkabilirsiniz. Perdelerinizin üzerine oda parfümü sıktıktan sonra temizleme işlemine geçebilirisiniz.

Buharlı temizleme makineleri ile sadece bu alanları değil, giysi dolap içlerini, araba içini, bebek puseti ve bebek arabası gibi tüm alanların temizliğini rahat ve hijyenik bir şekilde yapabilirsiniz.

Kaynak
Kendinyapsana.com
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı