Vücut Temizliği

Bitli Saç Nasıl Temizlenir?

Hanımların en çok korktuğu sorunlardan biri bitlerdir, bu bağlamda bitli saç nasıl temizlenir? Sorusu sıkça sorulur. Genelde toplu alanlarda bulaşan bitler hızla insan saçında çoğalıp büyür. Öncelikle bit gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kimseler panik yapmamalı, çünkü nerede ise herkes hayatında bir defa da olsa bit problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bit sorunları için eczanelerde satılan bit şampuanlarını kullanabilirsiniz. Fakat bit şampuanları uzun sürede saçı temizler. Bu yazımızda sizler için doğal yollarla bit nasıl temizlenir? Bitleri yok etme yöntemleri ve bitlerin saça gelmemesi için bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı okuyarak bit problemini tamamen yok edebilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Bitlerinizden Kurtulun

Bitli saç nasıl temizlenir? Denildiğinde ilk akla gelen bebe yağıdır; öncelikle saça bir miktar bebe yağı sürüp,  bir saat bekletilmeli akabinde sık dişli bir tarak ile saç taranmalıdır. Bu yöntemi haftada birkaç kez yaptığınızda bitler ve bit yumurtaları saçlardan dökülecektir.

Lavanta yağı; lavanta yağı saçta oluşan haşereleri yok etmek için ideal bir yöntemdir. Bunun için saçlarınızın tamamını lavanta yağı sürmeniz gerekir. Akabinde bir bone takıp yarım saat sonra sık dişli bir tarak ile saçlarınızı tarayıp, yıkayabilirsiniz.

Mayonez ile bit temizleme yöntemi; mayonez bitleri temizlemek için kullanılan en eski yöntemlerdendir. Saçlarınızın tamamını mayonez ile ovalayıp, 30 dakika kadar bekleyip, yıkayabilirsiniz.

Vazelin ile sirke ve bit temizleme; saçların tamamına vazelini uygulayıp, ince dişli tarak ile tarayabilirsiniz. Vazelin petrol ürünü olduğu için ve kaygan bir yapıda olduğu için saça yapışan bitleri ve sirkeleri anında temizleyecektir.

Okaliptüs yağı ile bit temizliği; saçlarınıza özellikle ense ve kulak arkası kısımlara bol miktarda okaliptüs yağı sürülür. Bir saat sonra sık dişli tarak ile ve bebe yağı ile iyice taranır. Daha sonra bit şampuanı ile güzelce yıkanır.

Not; çocuklarınıza ya da kendinize bit bulaşmasını istemiyorsanız, tokalarınızın içine veya yakanıza lavanta tohumları saklayabilirsiniz. Çünkü bit gibi haşereler lavantanın kokusuna asla gelmez.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı