Mobilya Temizliği

Beyaz Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Beyaz Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri koltuk modern ve şık duruşuyla çok satılan koltuklar arasındadır. Ev dekorasyonunun yanı sıra, cafe ya da bar gibi mekanlarda da kullanılmaktadır. Renkleri çok çeşitlidir. Beyaz deri en fazla tercih edilenler arasındadır. Çünkü beyaz hem her şeye uyum sağlar, hem de çok şık bir görünüme sahiptir. Fakat çok çabuk kirlenir. Temizlik açısından sıkıntı yaratmaktadır. Beyaz deri koltuk temizleme işlemi için çeşitli seçenekler mevcuttur.

Beyaz Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Klasik ve uyumlu görünen beyaz deri koltuk temizleme yöntemleri şunlar olmaktadır;

 • Arap sabunu ve su
 • Beyaz kalıp sabun
 • Sirke ve su
 • Badem yağı ve vazelin
 • Gliserinli su
 • Portakal, limon ve muz kabuğu gibi çeşitli doğal ama pratik yöntemleri mevcuttur.

 

Beyaz deri koltuk temizleme işlemi fazla masraflı bir yöntem değildir.

Arap Sabunu ve Su

İşleme başlamadan önce, ilk olarak bir kovanın içine bir miktar su ve Arap sabunu koymalısınız. Sabun suyun içinde iyice erimelidir. Daha sonra, bu karışımı yumuşak bir bezin üstüne dökmelisiniz. Fakat fazla olmamalıdır. Nazik hareketlerle koltuğunuzu temizlemelisiniz. Lekeli bölgeyi temizledikten sonra nemli ve yumuşak bir bezle durulamanız gerekmektedir. En son da kuru bir bez ile kurulamanız iyi olacaktır.

Beyaz Kalıp Sabun

Beyaz kalıp sabunlar, beyaz deri koltuk temizleme işleminde sık sık kullanılmaktadır. Öncelikle mikrofiber bir beze ihtiyacınız olacak. Mikrofiber bezinizle ve beyaz kalıp sabununuz ile deri koltuğunuzu temizledikten sonra ıslak bir bezle durulamalısınız. En son da kuru bezle kurulamayı unutmamalısınız.

Sirke ve Su

Bu beyaz deri koltuk temizleme işlemi için ise, öncelikle koltuğunuzun üzerinde birikmiş olan tozları bir bez ile almanız gerekmektedir. Daha sonra su ve beyaz sirkeyi karıştırmanız gerekmektedir. Sonra, bir bez yardımı ile koltuklarınızı silmelisiniz. Beyaz sirkeyi kullanarak uygulanabilecek olan diğer bir yöntem ise şöyledir, bir çay bardağı beyaz sirkeye 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı karıştırılabilir. Bu karışımla koltuklarınızı temizledikten sonra duru suyla durulamanız gerekmektedir.

Badem Yağı ve Vazelin

Oldukça kolay bir yöntemdir. İlk olarak bu iki ürünü bir kabın içinde karıştırıyorsunuz. Sonrasında, koltuklarınızın yüzeyini ovalama şeklinde temizliyorsunuz. Bu işlem hem koltuklarınızı etkili bir şekilde temizler hem de parlamasını sağlar.

Gliserinli Su

Bu da bir diğer pratik yöntemdir. Gliserini eczanelerden alabilirsiniz. Bir miktar suyla karıştırıp mikrofiber bir bezle temizliğinizi yapabilirsiniz. Temizlik işleminizi bitirdikten sonra kurulamanız da gerekmektedir.

Portakal, Limon ve Muz Kabuğu

Diğer bir yöntem ise portakal, limon ve muz kabuklarıyla temizleme seçeneği olmaktadır. Portakal, limon ve muz kabuklarını koltuğunuzun derisine iyice sürerseniz derinin parlamasını sağlarsınız. Lekeleri çıkartmak istiyorsanız, kabukları sürdükten sonra nemli ve yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.

Beyaz Deri Koltuk Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri koltuğu temizlerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Bunlar;

 • Temizlik yaparken fazla su kullanılmamalıdır.
 • Temizlik işleminden sonra mutlaka kurulama işlemi de yapılmalıdır.
 • Ağartıcı özelliği olan çamaşır suyu, aseton, tuz ruhu gibi kimyasallardan uzak durulmalıdır.
 • Temizlik esnasında, sert fırçalar, bulaşık süngerleri veya sert yapıda olan bezler kullanılmamalıdır.
 • Eğer, elektrikli süpürge kullanılacaksa düşük güçte çalıştırılmalıdır.
 • Elektrikli süpürge kullanmak istenmiyorsa, renk vermeyen mikrofiber bezler kullanılabilir.
 • Deri koltuklar güneşle temas ettirilmemelidir. Güneş ışığı deri koltuğun rengini deforme etmektedir. Aynı zamanda, ağartmaktadır.
 • Deri koltuğun rengini parlatmak ve çatlamasını engellemek adına, temizlik işlemi tamamen bittiğinde, cilt bakım kremi ya da bir miktar vazelin sürülebilir.

Beyaz Deri Koltuk Nasıl Temizlenir makalemizi beğendiniz mi? Mobilya Temizliği ile ilgili tüm içerikleri bu kategoride bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı