Bebek Temizliği

Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

İşte ebeveynler için merak edilen o soru: Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Dünyaya henüz alışma aşamasında olan bebeklerin birçok konuda henüz yetileri gelişmemiştir. Henüz bağışıklık sistemleri gelişmemiş olan bebekler mikroplardan tozlardan oldukça kolay etkilenebilmektedirler. Durum böyle olunca da kış aylarının yaklaşmasıyla beraber hastalıklar kaçınılmaz olmaktadır.

Bebek burnu temizleme yöntemi

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur?

Bebekler genellikle hastalıkları ve mikropları ağız yoluyla almaktadırlar. Boğaz yoluna yapışan mikroplar bebekte öksürüğe yol açar. Öksürükle beraber bebek burnu önce su gibi bir akıntı şeklinde akmaya başlar. Sonra bu akıntı kıvamlanır ve eskisi kadar kolay akmamaya başlar. Bebeğin burnu kurumaya başladığında ise bebek burnundan asla nefes alamayacağı için ağzı açık uyur ve mikropların istilası devam eder.

Böyle bir durumdan korunmak için evvela bebeğin burnu devamlı nemli tutulmalıdır. Bunun için en etkili yöntem eczaneden alacağınız serum fizyolojik sıvısını temiz ucunda iğne olmayan bir şırıngaya çekip şu sıvıyı bebeğin kafasını dip pozisyonda tutup bir burun deliğinden sıkıp diğer deliğinden burnu tıkamış olan varlıkların çıkmasını sağlamaktır.

Bu şekilde bebek çok zorlanmadan önce bir burun deliğine sonra diğer burun deliğine bu işlem uygulanır. Bebek bu sayede burunda tıkanıklık yapacak akıntılardan kurtulup rahat nefes almaya başlayacaktır. Tabi bu işlem yapılmadan evvel doktora danışmak da önemlidir. Bebeklerin tıkanan burnu nasıl açılır sorusunun kısmi bir cevabı bu şekildedir.

Bebeklerde burun temizliği nasıl yapılır?

Serum Fizyolojik Olmayan Durumlarda Ne Yapılır?

Her zaman evlerimizde büyük paket serum fizyolojik olmamaktadır. Bu durumda eğer varsa küçük tek sıkımlık serum fizyolojik bebeğin burnuna iki deliğine de sıkılmalı ve bir dakika kadar bekleyip bebeğin burnu bebekler için tasarlanmış olan burun aspiratörleriyle çekilmelidir. Bu sayede bebeğin burnu rahatlayacaktır.

Evde Doğal Serum Fizyolojik Yapımı

Öncelikle bu işlem yapılacaksa mutlaka eczaneden büyük serum paketi alınmalıdır.

Ama kesinlikle alma imkanımız o an için yoksa şu malzemeler temin edilerek geçici bir çözüm bulunabilir;

  • 1 litre Kaynamış soğumuş su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

 

Malzemelerin hepsi karıştırılarak homojen bir sıvı elde edilir ve temiz bir şırıngayla bebeğin bir burun deliğinden sıkılarak diğer burun deliğinden akması sağlanır. Bu sayede bebeğinizin burnu temizlenmiş olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı