Mutfak TemizliğiYüzey Temizliği

Asla Sirke Kullanılmaması Gereken Yerler

Sirke, evde birçok eşyayı temizlemede yararlıdır. Lekeleri temizlemek, çamaşırları ve çamaşır makinelerini canlandırmak, camları cilalamak vb. için kullanılır. Ucuz ve tamamen doğaldır.

Ancak bazı yerlerde sirke kullanmak son derece zarar verici olabilir. Bu yazıda kesinlikle sirke kullanılmaması gereken yerlerin bir listesini derledik, iyi okumalar.

Granit ve Mermer Tezgah

Sirkede bulunan asit aşındırıcıdır ve granit ve mermer yüzeyine zarar verebilir. Sıcak su ve hafif bulaşık deterjanı kullanmak daha iyidir.

Yerdeki Taş Karolar

Granit ve mermer, asitli temizleyicilerle temizlenmez. Özel sabun kullanılması daha iyidir.

Yumurta Lekeleri

Yere dökülen yumurtalara sirke uygulamayınız. Asit yumurtanın katılaşmasını sağlar ve temizlenmesi çok daha zor hale gelir.

Ütü Demiri

Sirke, ütünüzün iç kısımlarını tahrip edebilir. Bu nedenle içinden sirke dökülerek temizlenmemelidir. Ütüyü temiz tutmak için, kullandıktan sonra daima boşalması ve üreticinin talimatlarına uymak en iyisidir.

Parke Zeminler

Bununla ilgili bazı farklı görüşler var. Bazıları sirke karışımının tamamen temiz olduğuna inanırken, bazıları sirkenin parke zeminlere zarar verdiğini söyler. Sirke kullanılıyorsa, fazla suyla iyice sulandırmanız ve tüm zemini temizlemeye başlamadan önce birkaç lekede test etmeniz önerilir.

Mürekkep, Krem ve Kan

Ne kadar fırçalarsanız veya ovalarsanız da, sadece sirke kullanarak mürekkep, krem ​​ve kan lekeleri kaybolmaz. Bu lekeler kanepelere, kıyafetlere ve battaniyelere yapışırlar ve ne yazık ki sirkedeki aside cevap vermezler yani temizlemez. Bu lekeler üzerinde deterjanlar tercih edilmelidir.

Ev temizliğinde asla sirke kullanılmaması gereken yerler hakkında sorularınız varsa yorum kısmından iletebilirsiniz…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı