Araç Temizliği

Arabanın Motor Kısmı Nasıl Temizlenir?

Arabanızı ne kadar çok kullanırsanız, motor bölmesinde o kadar fazla kir birikir. Motorlar, çok hızlı bir şekilde kirli görünmeye başlayabilir, çünkü ıslak veya rüzgarlı havalarda sürüşle ilgili tüm çevresel faktörlere maruz kalırlar.

Aracınızı satmayı planlıyorsanız veya aracınızın tüm yönleriyle arkasında durmak istiyorsanız, motor bölmesini temizlemek, en fazla bir saat içinde yapabileceğiniz basit ve kolay bir iştir.

Araba Motoru Temizliği

İlk adım, motor bölmenizi temizlemek için uygun bir yer bulmaktır. Kirli suyu şehir asfalt kaldırımlarına boşaltmak hoş olmaz. Çünkü bu su; yağ, soğutma suyu veya yağ çözücü içerir. Bu nedenle işi yapmak için uygun bir yer bulmanız gerekir.

Motorun soğumasını sağlamak için motorun kısa bir süre oturmasına izin vermek gerekir. Sıcak bir motor yağ sökücünün ve diğer temizlik maddelerinin hızla kurumasına ve motorun her yerinde çirkin lekeler bırakmasına neden olur. Aracınızı ne kadar fazla sürerseniz, aracınızın motor bölmesinde o kadar fazla kir birikecektir.

Motor bölmesinin temizliğini yapmak için bazı ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar:

 • Ovmak içi fırça,
 • Eldiven,
 • Motor yağ çözücü,
 • Plastik poşetler,
 • Su, bahçe hortumu,
 • Mikrofiber havlu.

Plastik poşetleri kullanarak, alternatör, bobin ve bujiler gibi kuru tutmak istediğiniz bileşenleri örtün. Bu bileşenlerde su alınması hasara veya başlatma sorunlarına neden olabilir, bu nedenle onları güzel ve kuru tutmak önemlidir. İşi bitirdikten sonra plastik poşetleri çıkardığınızdan emin olun!

Araba Motoru Temizleme

Temizliğe başlarken, adım adım:

 1. Öncelikle, motor bölmesini yüksek basınçlı yıkayıcı veya hortumla yıkayın, arkadan başlayıp ileriye doğru ilerleyerek mümkün olduğunca üstünü kapattığınızdan emin olun.
 2. Basınçlı yıkama makinesini daha düşük bir ayara getirin, çünkü yüksek basınca sahip olması suyu konektörlere ve sorunlara neden olabilecek diğer bileşenlere zorlayabilir.
 3. Kiri kırma şansı vermek için yağ çözücünün bir kaç dakika beklemesine izin verin.
 4. Bir sonraki adım için basınçlı yıkayıcınızı veya hortumunuzu alın ve yağ çözücü çözeltisini durulayın. Herhangi bir sorunlu alan varsa, temiz olana kadar sprey şişesi ve ovalama fırçasıyla titizce temizleyin.
 5. Motor bölmesinin kurumasına izin vermenin zamanı geldi. En kolay yol kaputu açık bırakmaktır, özellikle de sıcak ve güneşli bir günse motor hızla kurur.
 6. Şimdi motor kuruduğu için plastik poşetleri çıkararak temizliği sonlandırabilirsiniz.

Bu temizliği rutin olarak yapmak, motor bölmesinin yeni görünmesini sağlar, sızıntıları izlemeye yardımcı olur ve olası alıcılara aracınıza ne kadar özen gösterdiğinizi gösterir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı