Araç Temizliği

Araba Tavan Döşemesi Nasıl Temizlenir?

Bu yazıda araç tavan temizleme hizmetleri hakkında bilgi, araba üst döşemesi nasıl temizlenir, araç tavan temizleme yöntemleri nelerdir, araç tavan temizleme taktikleri, otomobil tavan döşemesi ne ile silinir, araç içi tavan döşeme temizliği nasıl yapılır gibi sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

Araba tavan döşemesi, arabanızın çatısının iç kısmına yapışan üst paneldir. Kabini soğuktan ve gürültüden izole etmek için değil aynı zamanda kabine güzel bir görünüm kazandırmak için oradadır. Zamanla, tavan döşemesinin kumaşı aşınmaya maruz kalabilir veya araç kullanılırken kirlenebilir.

Genellikle tavan kaplaması kirlenirse, araba iyi bir temizliğe ihtiyaç duyuyor demektir. Derin bir temizlik, tavandaki sert lekelerden kurtulmanın en etkili yoludur ama ilk önce lekelerden kurtulmanın başka yollarını denemeye değer.

Unutmayın, derinlemesine temizlik özel bir ekipman gerektirir ve aslında doğru yapılmazsa tavan döşemeniz için kötü olabilir!

Tavanınızın üzerindeki kirlerden kurtulmak için kendinize atabileceğiniz bazı adımlar var.


Araba Tavan Döşemesi Nasıl Temizlenir?

  1. İlk olarak, kumaş üzerindeki kiri veya tozu bir elektrikli süpürgeyle temizlemek gerekir. Tavan kaplamasını temizliğe hazırlamak için tüm tavan kaplamasını süpürdüğünüzden emin olun.
  2. Tavan döşemesine özel bir kumaş temizleyici uygulayın ve sorunlu bölgeye odaklanın. Akabinde tavan döşemesini temizlemek için mikrofiber bir bez kullanın. Tavan döşemesi genişliği boyunca düz çizgiler kullanın ve aracın önünden arkasına doğru ilerleyin. 
  3. Astar üzerindeki bazı alanların temizlenmesi zorsa, o zaman biraz daha kumaş temizleyici uygulayın ve bu alanlara yoğunlaşın. Bu aşamada yumuşak kıllı bir fırça kullanabilir ve alanı hafifçe fırçalayabilirsiniz. Sonra kiri çıkarmak ve alanı kurutmak için mikrofiber bez kullanın.
  4. Yağ lekelerinin kaldığını tespit ederseniz, beyaz damıtılmış sirke kullanın ve suyla 3’te 1 oranında karıştırın. Yumuşak kıllı bir fırça kullanın, karışımın içine daldırın ve çatı kaplamanıza uygulayın. Alanı hafifçe fırça ile fırçaladıktan sonra, mikrofiber bezle kurulayın.

Tavan Astarını Temizlenmesinin Riskleri

Temizliği fazla abartmamaya ve tavan kaplamasını kumaş temizleyici ile tahrip etmemeye dikkat edin.

Çok fazla nem, tavan kaplamasının sarkmaya başlaması anlamına gelebilir. Nem, astarın yapısını çatı kaplamasının diğer parçalarına bağlayan tutkalı etkiler. Genellikle astar kumaşı, bir destek tahtasına yapıştırılan köpüğe yapıştırılır.

Maruz kalınan herhangi bir nem unsuru, kumaşı ve çatı astarınu köpükle ıslatacaktır. Aşırı nemin kuruması zor olacaktır. Zamanla, temizlik seansınızdan sonra kalan herhangi bir nem, tutkalın astarda çözünmesine sebebiyet verebilir. Şayet tavandaki astarın sarktığını tespit ederseniz, değiştirilmesinden başka seçenek yoktur. Tabii ki, etkilenen parçaları tamir edebilecek tavan kaplama uzmanları nadiren de olsa bulunabilir. Bu doğrultuda gereksiz maliyetlerden kaçınmak için her zaman aracınızın üreticisinin temizleme talimatlarını okumanız gerekir. Bu, tavan döşemesine zarar vermeyeceğinizi garanti etmek içindir.


Derinlemesine Otomobil Tavan Döşemesi Temizliği

Temizlik sırasında yok etmenin imkansız olduğu görünen lekelere rastlayabilirsiniz. Bu durumda, tavan döşemesinden derin bir temizliği düşünmek faydalı olabilir. Derin temizlik uzmanlara bırakılmıştır, çünkü zor bir iş olabilir ve uzman ekipmana ihtiyaç duyulur.

Derinlemesine bir temizlik için, gömülü lekelerin üstesinden gelebilecek derin bir temizleyiciye veya leke temizleyicisine ihtiyacınız olacaktır. Derin temizleme için, lekeleri yumuşatmak için bir ısı ve nem gibi unsurlardan istifade edilecektir.

Vakum işlevi, bundan sonra kiri süpürmeye yardımcı olacaktır. Ancak burada da nem, astarın sarkmasına neden olabilir, bu nedenle başka bir seçenek yoksa, sadece derinlemesine bir temizlik yapılması önemlidir.

Sarkık bir çatı kaplamasının uzun vadede leke yerine çok daha can sıkıcı olduğunu söylemeye gerek bile yoktur…

Doğru kararlar almanız; temiz ve keyifli sürüş deneyimleri yaşamanızı dileğiyle…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı