Araç Temizliği

Araba İç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Aracınızın içi, direksiyondaki yağlı ellerden ayakkabılarınızdaki toz-toprağa, ön camdaki plastik gazlanmaya kadar her türlü kir ve pisliğe karşı hassastır. Tüm bunlar zamanla birikebilir. Temizlemezseniz, arabanızın iç mekanı hoş olmayan bir yer olabilir. Bu yazı bunun için “Araba İç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?” sorusunu yanıtlamak için hazırlanmıştır.

Arabanın içini temizlemeye başlamadan önce, işi yapmak için gereken tüm malzemeyi temin etmeniz gerekir. Bu parçalardan bazıları gerekli olmayabilir, bu nedenle plastiklerin, halıların ve diğer alanların hızlıca incelenmesi, tam olarak neye ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Araba iç temizliğinde kullanılan başlıca ürünler:

 • Mikrofiber bezler
 • İç temizleyici sprey
 • Halı ve döşeme temizleyici (isteğe bağlı, çoğu otomotiv mağazasından edinilebilir)
 • Bir adet elektrikli süpürge
 • İç plastikler için koruyucu bir ürün
 • Cam temizleyici ve cam temizleme havluları

Adım Adım Araba İçi Temizliği Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan tüm ürünleri topladığınızda araba içindeki iç malzemelerle uğraşma aşamasına geçebilirsiniz.

 1. Öncelikle, tüm kapıları ve bagajı açın ve içindeki çıkarılabilir eşyaları çıkarın.
 2. Eşyaları, biri çöp için diğeri de arabaya geri dönmesi gereken eşyalar için iki gruba ayırın.
 3. Bu yapıldıktan sonra, paspasları (varsa) temizleyin, paspaslardan kirleri arabanın halısına dökmemeye dikkat edin.
 4. Daha sonra, elektrikli süpürgeyi kullanarak, paspasları ve iç halıyı iyice süpürün, gerekirse yüzeye pislik vermek için bir fırça kullanın. Bu alan toz biriktirme eğiliminde olduğundan özen gösterin.
 5. Lekeleri temizlemek için halı ve döşeme temizleyici de uygulanabilir.
  Şimdi halı ve paspaslar temiz, koltuklara geçme zamanı.
 6. İlk olarak, ön koltukları düz yatırın, böylece koltukların genellikle gizlenmiş olan kısımlarına erişebilirsiniz.
 7. Ardından, vakum ve bir fırça kullanarak, süpürgeyle toplanacak kiri çıkarmak için çatlaklara girecek fırçayı kullanarak koltukların tabanını temizleyin. Taban temiz olduğunda, koltuğun sırtlığına başlayabilirsiniz.
 8. Koltuklarınız deri ise, çok sert ovalamadan yüzeye zarar vermeden temizlemeye dikkat edin.
 9. Koltukların geri kalanını tamamlamak için bu prosedürü kullanın ve kapı panellerine, kolçak ve kapı kollarının yoğun trafik alanlarına odaklandığınızdan emin olarak mikrofiber havlu ve iç temizleyici ile silme işlemini tamamlayın.

  Orta konsola, vites seçiciye ve el freni koluna (varsa) geçme zamanı.
 10. Vakumu kullanarak, tüm toz ve kiri temizlemek için orta konsola başlayın. Vites ve el freni kolunu sprey ve mikrofiber havluyla silme işlemini gerçekleştirin.
 11. Ardından bardak tutuculara havlu ve iç temizleyici ile temizlik işlemi yapın.
 12. Aracınızın radyoda bir ekranı varsa, parmak izlerini ve tozu temizlemek için cam temizleyiciyi ve havluyı kullanın. Cam temizleyiciyi yalnızca havluya püskürttüğünüzden emin olun, çünkü doğrudan ekrana püskürtmek hassas ekrana zarar verebilir.
 13. Tozu ve inatçı izleri temizlemek için havluyu ve bazı iç temizleyicileri kullanarak gösterge panelinin üstüne kadar devam edin.
  Artık temiz iç mekanınıza bir miktar koruma spreyi sıkmanın zamanı geldi.
 14. İç koruyucu ürününüzü ve taze bir mikrofiber havluyu kaplayarak, artıkları kalıntılardan temizlediğinizden emin olarak tüm plastik bileşenlere uygulayın.

  Son adım camı temizlemektir.
 15. Bunu en son yapmamızın nedeni, ön cam veya kapı camlarıyla yanlışlıkla temas etme riskidir. Ürünü havluya püskürtün ve her seferinde ön camın bir tarafını temizleyin. Çizgileri çıkarmak için kuru bir mikrofiber havludan istifade edin ve diğer cam ve arka görüş aynasında da aynı işlemi uygulayın.
 16. Camın temizliğinden memnun kaldığınızda, hiçbir noktanın geçmediğinden emin olmak için aracın etrafında hızlı bir şekilde tur atın ve temizliğe emin olup rahatlayın.

Her iki haftada bir hızlı temizlik yapmak arabanızın sürekli iyi bir durumda olmasını ve daima bakımlı görünmesini sağlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı