Mutfak Temizliği

Ankastre Ocak Temizleme

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Ankastre ocak temizleme işlemleri için diğer yüzeylere göre daha hassas yöntemlerin uygulanması gerekir. Zira ankastre ocaklar hemen çizilebilir. Burada yağ sökücü ve krem temizlik ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Ankastre ocaklarda köpük temizleyici gibi temizlik ürünlerinin kullanılması daha doğru olacaktır. Bu yazımızda sizler için mutfaklarda gerekli olan Ankastre ocak temizleme yöntemlerinden ve doğru tekniklerden bahsedeceğiz.

Ankastre ocak temizleme

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Ankastre ocak temizlerken mikro fiber bez kullanılması gerekir. Bu sayede ocağın yüzeyinde deterjan izi ve parmak izi gibi hiçbir iz lekesi kalmayacaktır. Yapılması gereken temizlik adımları ise;

  • İlk olarak, eğer yemek yaparken ocağın üzerine yemek artıkları ve yemek suları dökülmüşse kurumdan hemen nemli bir bezle silinmesi gerekir.
  • Bu sayede yemek artıklarının ocağın üzerinde kuruması engellenmiş olur.
  • Ocağı kapattıktan sonra köpük formunda olan sprey temizleyiciler ile ocağınızın üzerine deterjan uygulaması yapın.
  • Yaklaşık 10 dakika kadar bekledikten sonra ocağınızı bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyi yardımı ile silin. Bulaşık süngerinin set yüzeyi ocağın aşınmasına, deforme olmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu konuya ayrıca özen göstermenizde fayda vardır.
  • Tüm yüzeyi bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyi ile sildikten sonra mikro fiber bez yardımı ile tekrar silin, böylece daha temiz olacak ve hiçbir iz kalmayacaktır.

Ankastre ocak temizleme

Ankastre Ocak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ankastre ocak bakımı, yapılmadığında kısa sürede aşınıp hiç hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ankastre ocak bakımında farklı ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat, bebe yağı ile bakım yapmak daha doğru bir yöntem olacaktır. Bebe yağının Ankastre ocak yüzeyinde kullanım şekli ise oldukça kolaydır. Bir miktar bebe  yağını mikro fiber bez üzerine dökük, daha sonra ocağın tüm yüzeyini bu bez ile silin. Burada hiç yağ parçacığı kalmayacak şekilde bezinizi tüm ocak üzerinde gezdirmeniz gerekir. Bu sayede daha bakımlı bir Ankastre ocak yüzeyine sahip olabilirsiniz. Üstelik daha sonraki günlerde ocağın temizlenme aşaması daha kolay olacaktır. Yine bebe yağı ile silinen Ankastre ocaklarda parmak izi kalmaz.

Not; Ankastre ocak üzerinde kesinlikle çamaşır suyu, krem yüzey temizleyiciler, por çöz gibi ağır kimyasallar kullanmamanız gerekir. Aksi halde ocağın yüzeyinde aşınma ve çizilme gibi sorunlar meydana gelebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı