Evcil Hayvan Temizliği

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşte Merak edilen soru: Akvaryum temizliği nasıl yapılır?

Akvaryum Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Balıkların kirlettiği akvaryum ve suyun tazeliğinin gitmesi temizlenmediği takdirde balık sağlığı açısından ve görüntü olarak pekiyi olmayabilir. Bu sebeple akvaryumun bazı hassas ve doğru şekilde yapılan kurallar ile temizlenmesi akvaryum sağlığından oldukça önemlidir. Peki, akvaryum temizliği nasıl yapılır?

Akvaryum Temizliğinde Yapılması Gerekenler

Zevk ile alıp bakılan akvaryumlar zamanla kirlenip yosunlaşma olacağından akvaryum temizliği nasıl yapılmalı? Bu konu hakkında birkaç önemli nokta bulunuyor.

Akvaryum içinde kir ve yosunlaşma şu şekilde temizlenebilir:

  • Özel olarak akvaryum için üretilmiş süngerlerden faydalanabilir ve uzun sap kısımları bulunan bu süngerler ile kolay bir şekilde temizlik sağlanabilir.
  • Bir diğer seçenek mıknatıslı cam temizleme için üretilen aletlerdir. Kolayca bulabileceğiniz bu mıknatıslı temizleme aleti, akvaryum camının hem içini hem dışını temizlemekte kolayca yardımcı olacaktır.

 

Bu şekilde akvaryum camlarınız biraz daha uzun süre temiz kalabilirler.

Akvaryum Suyunu Değiştirme

Akvaryum suyu şu şekilde değişmelidir:

  • 2-3 gün önce bir kap içerisinde açıkta beklemeye aldığınız su kullanılmalıdır.
  • Akvaryum suyu tamamen boşaltılmamalıdır. Suyun 3/2 si sadece değişmeli. Bu işlemde balıklar akvaryumdan alınan su içinde bekletilmelidir. Suyun hepsini değiştirmek balıkları strese sokabilir.
  • Akvaryum içerisinde su doldururken balıklara zarar gelmeyecek şekilde dökülmelidir.

Akvaryum temizliginde dikkat edilmesi gerekenler

Akvaryum suyu en az ayda 1 kere değişmelidir.

Filtre Temizliği

Filtreler çeşitlerine göre farklılık gösterir. Temizlemeden önce fitrelerin parçalarının sökülmesi gerekir. Sonra mekanik parçalar suda iyice yıkanarak süngere geçilir. Sünger balıklara yararlı bakteri barındırdığından muslukta değil eski akvaryum suyunda yıkamanız tavsiye edilir.

Dış filtre temizliğine geçildiğinde mekanik parçalar tekrar musluk altında yıkanır. Bu işlemden sonra dış filtre süngerini de aynı şekilde balık sağlığı açısından eski akvaryum suyunda temizlemeniz gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizleme esnasında kimyasal madde kullanılmamalıdır. Ayrıca temizlik düzenli olarak yapılmalı ve bu esnada balıkları strese sokmamaya özen gösterilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı