Yüzey Temizliği

Ahşap Temizliği Püf Noktaları

Ahşap yaşam alanlarımızda kullandığımız ve bu kapsamda da oldukça iç içe olduğumuz bir üründür. Ne yazık ki nemli bölgelerde ya da uzun süre aşınmadan kaynaklı olarak bakımsızlıktan çürümekte veya yok olmaktadır. Bu nedenle ahşap ürünlerin kullanımına özen göstermek gereklidir.

Bu yazımızda sizlere ahşap temizliği püf noktaları konusunda birtakım bilgiler vermeye çalışacağız. Bu sayede de olabildiğince pratik bilgiler ile sizler de yaşam alanlarınızda bulunan ahşap ürünlerini kaliteli temizlik ile ödüllendireceksiniz.  Ahşap temizliği püf noktaları isimli yazımızı okuyarak kendi temizlik yönteminizi belirleyebilir ve ilk defa duyacağınız yöntemler doğrultusunda hazırlık yapabilirsiniz. 

Ahşap Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap dekorasyonu günümüz modern evlerinde adeta bir vazgeçilmez durumdur. Öyle ki artık su geçirmez parkelerin yapılması ile birlikte aynı zamanda su geçirmez mutfak tezgahları üretilmesinden kaynaklı olarak, mutfaklarda tezgahlarda da ahşap kullanılması düzenlenen modernizasyonlar arasında gösterilebilmektedir.

Yaşam alanlarımızın bu denli ahşap ile çevrili olmasına bağlı olarak ahşapların temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki, bu temizlik işlemleri nasıl gerçekleşir. Bu yazımızda sizlere ahşap temizliği konusunda önemli bilgilendirmeler sunacağız. Ahşap malzemelerin temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini ve bu koşullarda nelerden uzak durulması gerektiği hakkında bilgilendirmeler olacaktır.

Ahşap temizliği yapılırken aşırı sudan uzak durulmalıdır. Bu sayede ahşabın kabarması ve su alarak şişme yapması önlenmiş olur. Eğer ıslak bez kullanılıyor ise ardından kurulama işleminin yapılması gerekir. Islanan ahşap kısa süre içinde küflenir. Küf de insan sağlığı açısından ne yazık ki hastalıkları getirecek ve olumsuz etkilere sebep olabilecek durumlara neden olmaktadır. 

Ahşap temizliği konusunda en önemli maddeyi parkeler oluşturmaktadır. Parke temizliği kısmında da parke temizleme suyu hazırlanması önemli oran gerektiren bir işlemdir. Parke temizleme suyunu içine yarım kovaya bir kapak parke temizleme malzemesi kullanılması durumunda hassas ve hijyenik temizlik için ön adımda su hazırlanmış olacaktır. Ahşap temizliği birkaç aşamadan oluşan işlemlerdir.

Parke temizliği için ne kullanılır olarak aratılan bütün soruların karşılığında da ünlü markaların parke temizlik malzemelerini bulabilirsiniz. Ancak doğal yöntemler arayanlara özel olarak Arap sabunu, sıvı formlarda yeşil sabun ve sirke de parke temizliği için kullanılan güvenli malzemelerden oluşmaktadır.  İçlerinden en sağlıklı yöntem ise Arap sabunu ile parke temizliği yapmaktır. Bu sayede parkeler çizilmeden temizlenir. Temizlik sonrasında cilalanmış gibi kaygan durur fakat üzerinde yüründüğünde asla kayma yapmaz.  

Ahşap Parke Temizliği İçin İpuçları

Ahşap temizliği işlemleri olabildiğince püf noktası gerektiren bir işlemdir. Çünkü bakteri barındırabilir ve çizilmelere maruz kalabilmektedir. Doğru temizlik malzemesi ile doğru adımlarda uygulama gerektirmektedir bu nedenle temizlik bezinin ahşap kullanımına uygun olması gerekmektedir.

Mikrofiber bezler, tozları çekme konusunda yardımcı olurken aynı zamanda da parkenin çizilmesini önlemekte ve parke formunun korumasına da yardımcı olmaktadır. Ahşaplar, kedi ve köpek tüylerinin özellikle üstlerine yapışmasına zemin hazırlarlar. Üzerlerindeki doku nedeni ile tüy ve tozları kendilerine çeker. Bu nedenle ahşap üzerinde bakteri oluşumu ve akar çoğalması hızlı şekilde meydana gelebilmektedir. Bu olumsuz durumların yaşanmaması adına hızlı ve etkili bir temizlik yapabilmek adına mikrofiber bez kullanmak birincil etkendir.

İkincil koşul ise, ahşap temizliğinde kullanılacak olan deterjanlardır. Özellikle ahşap temizliği için satılan deterjanlar, onların çizilmemesi adına ve ahşapların formunun bozulmaması, korunma sağlanması amacı ile özel formüller içermektedir. Yalnız bu maddeler kimyasal da içerdiği için sıklıkla tercih edilmemektedir. Kimyasal içermeyen ve doğal ürünler arayışı içindeyseniz, Arap sabunu kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Ahşap temizleyicilerinin hem sıvı formları hem de sprey formları bulunmaktadır. Sıvı formlarını temizlik suyuna karıştırarak yer temizliğinde kullanabilirsiniz. Sprey formları ise, büfe, sehpa, TV ünitesi, ahşap mutfak dolapları ya da ahşap tezgah için ideal bir temizlik aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Ahşap temizliğinde bir sonraki aşama, ahşap merdiven ve ahşap süpürgeliklerin temizlenme işlemleridir. Buralar temizlenmeden önce elektrik süpürgesi yardımı ile tozların üzerinden alınması, ahşabın direkt bez ile temasında kirler nedeni ile çizilmesini önlemek içindir. Süpürge ile temizlendikten sonra nemli bir bez veya iyice sıkılmış bir vileda ile temizleyerek pratik bir temizlik elde edebilmeniz mümkündür.  

Ahşap temizliği yapılırken nemli kalması durumunda kuru bez ile üzerinden gidilerek ahşabın bu ıslaklığı emmemesi sağlanır. Bu sayede ıslanan ahşap kabarma yapmayacaktır.

Ahşap temizliği püf noktaları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı