Mutfak Temizliği

3 Adımda Tabaklarınız Pırıl Pırıl Olsun

Yemek tabakları çeşitlilik bakımından oldukça fazladır. Ev hanımlarının mutfaklarında olabildiğince fazla tabağı bulunmaktadır. Bu tabaklar yemek tabağı, tatlı tabağı, kaseler, servis tabağı gibi çeşitleri bulunan ve mutfak dolaplarımızda oldukça fazla yer kaplayan ürünlerdir. Ayrıca misafir takımları ve gündelik takımlar olmak üzere de tabaklar ikiye ayrılmaktadır.

3 Adımda Tabaklarınız Pırıl Pırıl Olsun

Misafire özel çıkarılan ve takım bozulmasın diye uğraşılan setlerin yanında gündelik olarak kullandığımız tabaklar da bulunmaktadır. Bu takımlar genellikle porselen ağırlıklı olsalar da bambu türleri de son dönemin popüler tabakları arasında yer almaktadır. Peki, tabak temizliği yapılırken nelere dikkat edilmesi gereklidir. Bunun için sizlere 3 adımda tabaklarınız pırıl pırıl olsun isimli bu yazımızı hazırladık. Bu sayede tabaklarınızı pırıl pırıl yapacak ve eşsiz bir şekilde temiz, parlak, güzel görünüm sağlayacak tabakların temizliğini sizler de yapabileceksiniz. 

Yemek tabakları ilk aldığımızda kendi deseni ve rengine uygun olarak göz kamaştırır. Zaman içinde aşınma ve sıcaklığa bağlı olarak renginde deformasyonlar ve çatlaklar görülebilmektedir. Ayrıca sürekli olarak kullanılmasına bağlı olarak bulaşık makinesinde yıkanırken ya da kaşık, çatal ve bıçağa maruz kaldığında yemek tabaklarında çizilmeler de meydana gelebilmektedir.

Bu gibi durumlarda yapılması gereken ilk adım tabakların pırıl pırıl ve temiz bir şekilde özenli olarak korunmasını sağlamaktır. Bunun için birkaç püf noktası bulunmaktadır. Sizlere tabaklarınızı pırıl pırıl yapacak öneriler ile birlikte üç adımda nasıl gerçekleştirdiğinizi anlatacağız. 

Tabaklardaki Temizliğin Üç Adımı

Temizlik ısısına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Her tabağın modeline ve türüne göre farklı ısıda yıkanması gerekmektedir. Örneğin bambu tabaklar 80 dereceye kadar porselen tabaklar da 90 dereceye kadar ısıya dayanıklı hale gelebilmektedir. Fakat porselen tabakların üzerinde bulunan işlemeler ya da çizimlerin silinmemesi için olabildiğince hassas derecelerde yıkanması gerekir. Makinelerin hassas programları 50 derece ısıda yıkamaktadır. El değecek kadar uygun ısıda fakat leke çıkaracak kadar da temiz olması için tabakların yıkanma ısılarına dikkat edilmeleri gereklidir. 

Kurumuş lekeler için ön temizlik yapılması gereklidir. 

Tabaklarda bazen lekeler kalabilir ve üzerinde kuruyabilir. Bu lekelerin makinede yıkanmadan önce sıcak su ile çözündürülmesi ya da sünger yardımı ile temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde leke tabak üzerine kuruyarak hoş bir görünüm yaratmayacaktır. 

Temizlikte parlatıcı etkisi önemlidir. 

Tabaklar temizlendikten sonra parlatıcı kullanılarak, uzun ömürlü dayanıklılık sağlanmalıdır. Ayrıca parlak bir görünüm ve desenlerin de daha renkli olarak ışıl ışıl ortaya çıkmasında yardımcı olmaktadır. 

Pırıl Pırıl Tabaklarda Püf Noktalar

Arap sabunu ile mutfak dolabı silinir mi diye arama motorlarında rama yapıldığı zaman Arap sabununun göz alıcı etkisi ve inanılmaz sonuçları gözler önüne gelmektedir. Öyle ki Arap sabunu aynı zamanda tabak temizliği de yapılmaktadır. Tabak temizliği sırasında tabakların çizilmemesi için ve pırıl pırıl sonuçlar alabilmek adına, bulaşık suyu hazırlanırken göz kararı birkaç damla Arap sabunu eklenmesi, tabak çiziklerinin önüne geçilmesinde ve tabakların beyazlığındaki renginin ortaya çıkmasında etkili olabilmektedir.

Sirke ev temizliğinde her şeyin ilacıdır. Duvar temizliği sırasında örümceklerin eve yuva yapmasını önler. Yer temizliğinde parkelerin çizilmesini önler. Sirke ile mutfak dolabı temizliği yapıldığında leke oluşumu önleyerek, bakterileri de ortamdan uzak tutar. Aynı şekilde sirkenin tabaklar konusunda mucizevi bir etkisi bulunmaktadır.

Bunun için tabakların sirke ile temizlenmesi oldukça etki yaratır. Hem tabaktaki kurumuş lekeler nedeni ile bakterileri öldürür hem de tabakların parlaklık kazanmasını sağlar. Bunun için yapılması gereken elde yıkma için bulaşık durulama suyuna konulması, makinede yıkama için de makinenin parlatıcı gözüne dökülmesi gerekmektedir. 

3 adımda mutfak temizliği uygulamasını arattığınız zaman bulaşık tableti ile mutfak dolabı silme araması yapıldığını da görebilirsiniz. Yeni yöntem ile bulaşık tabletinin her aşamaya uygulanması tabaklarda da işe yarar sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Bulaşık tableti mutfak dolaplarında, bambu tabaklarda ve porselen tabaklarda bulunan çatlaklara ve çizilmelere karşı birebir etkilidir.

Tabletlerin içerisinde bulunan özel formül ile tabletin biraz suda çözündürülerek çatlak ve çizilmiş tabakların bu suda bekletilmesini sağlamak çatlakların onarımına etki etmektedir. Çatlakların daha da büyümesini önleyerek aynı zamanda tabakların aşırı göz alıcı parlaklık kazmamasını sağlamaktadır.

3 Adımda Tabaklarınız Pırıl Pırıl Olsun,  yazımızın sonunda geldik. Sorularınızı yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. Ayrıca mutfak temizliği yazılarımıza göz atmayı unutmayınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı